• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Panika na rosyjskich giełdach

Moskiewskie giełdy ogarnęła panika. Poniedziałkowa sesja to jedna wielka wyprzedaż akcji i kilkakrotnie wstrzymywany handel. Oligarcha Oleg Deripaska stoi na krawędzi bankructwa, a Centralny Bank Rosji, chcąc ratować kurs rubla, sprzedał 5 miliardów dolarów.

Indeksy dwóch największych giełd w Rosji - RTS i MICEX spadły do poziomu z jesieni 2005 roku. Emocje były tak duże, że na obu parkietach kilkakrotnie wstrzymywano handel.

Ostatecznie na zamknięciu wskaźnik RTS runął o 19,10 proc., z kolei indeks MICEX spadł o 18,66 proc. Najbardziej potaniały papiery największych banków i koncernów paliwowych. Najwięcej powodów do niezadowolenia mają z pewnością akcjonariusze Vneshtorgbanku, Rosnieftu, Gazpromu i Łukoilu.

Deripaska bankrutem?

Rekord, spadek o 30,16 proc., należał jednak do Norylskiego Niklu, kontrolowanego przez oligarchę Olega Deripaskę. W piątek stracił on pakiet 20 proc. akcji kanadyjskiego koncernu samochodowego Magna, kupiony w 2007 roku za kredyt w wysokości 1,4 mld dolarów, zaciągnięty pod zastaw tych papierów w zachodnich bankach. Deripaska odmówił wpłacenia dodatkowego zabezpieczenia, wynikającego ze spadku wartości tego pakietu.

Analitycy tłumaczą paniczną wyprzedaż wpływem sytuacji na zagranicznych parkietach, dalszym spadkiem cen ropy naftowej i innych surowców na świecie, wycofywaniem się inwestorów zagranicznych z Rosji, a także brakiem płynności na rosyjskim rynku.

W wypadku RTS w poniedziałek nastąpił największy jednodniowy spadek w historii tego indeksu, czyli od 1995 roku. Natomiast w wypadku MICEX - największy od 1997 roku.

5 mld dolarów za podtrzymanie kursu rubla

Sytuacji giełd nie poprawia też spadek cen ropy naftowej, wycofywanie się zagranicznych inwestorów z Rosji, a także brak płynności na rosyjskim rynku.

W odpowiedzi wiceminister rozwoju gospodarczego Andriej Klepacz zapowiedział przygotowywany przez rząd plan naprawy sytuacji na rynkach finansowych. W jego wystąpieniu zabrakło jednak szczegółów.

Jak szacują analitycy, Centralny Bank Rosji sprzedał w poniedziałek około 5 mld dolarów, by podtrzymać kurs rubla. Jedno jest pewne - to największa interwencja Centralnego Banku od wybuchu konfliktu w Osetii Południowej na początku sierpnia.

PANIKA NA EUROPEJSKICH GIEŁDACH - CZYTAJ WIĘCEJ

eq ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane