• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Panie idą po emerytury

Panie idą po emerytury
Foto: tvn24/sxc.hu Foto: Jako pierwsze po emerytury z nowego systemu zgłaszają się kobiety

Ruszają wypłaty świadczeń z nowego systemu emerytalnego. Jak dowiaduje się TVN CNBC Biznes, po wypłatę takich emerytur zgłosiło się kilkanaście pierwszych kobiet.

Trzy spośród złożonych wniosków o świadczenia ZUS przekazał już do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Teraz zapadnie decyzja, czy emerytura będzie wypłacana przez ZUS, czy przez OFE, co zależy od wielkości zgromadzonego kapitału.

Prawo do świadczenia z nowego systemu mają kobiety, które ukończyły 60 lat i należą zarówno do pierwszego jak, i drugiego filaru emerytalnego. Osoba zainteresowana przejściem na emeryturę musi złożyć odpowiedni wniosek w swoim oddziale ZUS.

Skutek reformy emerytalnej

Rozpoczynające się wypłaty z tzw. drugiego filara to praktyczna realizacja reformy emerytalnej, która weszła w życie 1 stycznia 1999 roku.

Do tego dnia obowiązujący w Polsce system emerytalny był tzw. systemem repartycyjnym, co oznaczało, że nie było powiązania pomiędzy wysokością składki płaconej w okresie pracy zawodowej na ubezpieczenie społeczne, a wysokością późniejszego świadczenia emerytalnego. Był to tzw. system oparty na umowie pokoleniowej, oznaczający, że pokolenie pracujące finansowało emerytów ze swoich bieżących składek. Pozostałością takiego systemu pokoleniowego jest obecny I filar czyli ZUS, a także system starszych osób, których nie objął system obowiązujący od 1999 roku.

Nowy system miał wprowadzić powiązanie między zgromadzonymi składkami, a wysokością póxniejszej emerytury, a także przeciwdziałać skutkom niekorzystnych tendencji demograficznych - wzrasta liczba emerytów i rencistów, a spada liczba pracujących.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane