• rozwiń
  • WIG20 2183.38 -1.08%
  • WIG30 2480.64 -1.15%
  • WIG 57826.50 -1.06%
  • sWIG80 11638.23 +0.25%
  • mWIG40 3754.73 -1.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:11

Dostosuj

Panda wyjedzie z Polski? To nie ekonomia...

Panda wyjedzie z Polski? To nie ekonomia...
Foto: TVN24 Foto: Włosi zabiorą nam produkcję Pandy?

Nie ma ekonomicznych przesłanek do przeniesienia produkcji fiata pandy z fabryki w Tychach do Włoch - ocenia wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Media w Polsce i Włoszech spekulują, że koncern Fiata zamierza wykonać taki ruch,

- Przy obecnym kursie złotego Polska jest krajem relatywnie tańszym. Jeżeli będą brane pod uwagę tylko czynniki ekonomiczne, to niewątpliwie produkcja w Polsce jest na tyle efektywna, że nie ma takich zagrożeń - powiedział Waldemar Pawlak dziennikarzom w Katowicach.

- Trzeba natomiast brać pod uwagę, że wprawdzie kapitał nie ma narodowości, ale ma swoje stolice. Mogą być decyzje podejmowane na innym poziomie, niekoniecznie związane z realiami ekonomicznymi czy technicznymi - dodał wicepremier, zaznaczając, że pytania w tej sprawie trzeba kierować raczej do kierownictwa grupy Fiata.

Nasilające się spekulacje

Oficjalnie przedstawiciele Fiata nie odnieśli się dotąd do prasowych spekulacji o przeniesieniu do Włoch produkcji pandy, która - obok fiata 500 - jest głównym modelem wytwarzanym w tyskiej fabryce. Po rozbudowie zakład w Tychach należy do największych fabryk Fiata na świecie. Powstaje tam także fiat 600 i ford ka.

Według "Gazety Wyborczej", specjalny program ożywienia motoryzacji, przyjęty przez włoski rząd, zakłada zwiększenie produkcji aut przez rodzime fabryki. Może to oznaczać przeniesienie produkcji popularnego modelu pandy z Polski do Włoch.

Zgodnie z rządowym planem produkcja aut we włoskich fabrykach ma się zwiększyć o połowę - z ok. 600 tys. do 900 tys. sztuk rocznie. Włoskie media, które cytuje gazeta, zasugerowały, że najprostszym sposobem realizacji tego założenia jest przeniesienie produkcji ok. 270 tys. sztuk pandy z tyskiej fabryki do zakładów pod Neapolem.

Decyzje w sprawie włoskiego planu mogą zapaść 21 grudnia podczas spotkania szefa Fiata Sergia Marchionnego z premierem Włoch Silvio Berlusconim.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane