• rozwiń
  • WIG20 2166.92 -0.80%
  • WIG30 2488.36 -0.83%
  • WIG 56245.99 -0.56%
  • sWIG80 11565.32 -0.49%
  • mWIG40 3873.54 -0.53%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:30

Dostosuj

Paliwa: Mogło podrożeć, a nie podrożało

Paliwa: Mogło podrożeć, a nie podrożało
Foto: TVN24 Foto: Przyszło cieszyć się z benzyny kupowanej po 5,17 za litr

Przyszło nam cieszyć się z benzyny kupowanej po 5,17 zł za litr... Bo nie podrożała, chociaż mogła, gdy znikała ulga na biopaliwa. Eksperci spodziewają się, w nadchodzącym tygodniu ceny na stacjach paliw powinny pozostać nadal stabilne.

Analitycy portalu e.petrol.pl oraz biura Reflex - dwu firm badających polski rynek paliw - szacują, że ceny nie zmienią się pomimo likwidacji ulg na biopaliwa.

Mogło podrożeć, a nie podrożało

"Z początkiem maja przestały obowiązywać ulgi dla biopaliw, jednak podwyżki cen detalicznych, których obawiano się w związku z tym faktem, nie ujrzą światła dziennego, ze względu na duży spadek cen ropy i produktów gotowych na rynkach światowych. Krajowe rafinerie uwzględniły w cenach premię związaną z wygaśnięciem ulg, jednak skompensowana ona została przez spadek cen ropy, w wyniku czego ceny hurtowe nie wzrosły. Tym samym na stacjach paliw

najprawdopodobniej kolejny tydzień z rzędu nie będziemy obserwowali większych zmian cen" - piszą w swym komentarzu analitycy Reflexu.

Według ich danych za litr benzyny bezołowiowej 95 na stacjach płaci się średnio 5,17 zł, olej napędowy kosztuje 5,08 zł. Autogaz cały czas jest stabilnym poziomie 2,52 zł za litr.

Właściciele stacji odbijają sobie

"W przypadku cen oleju napędowego możliwe będą nawet symboliczne spadki cen 2-4 gr za litr. Na większy spadek cen benzyn nie mamy co liczyć w perspektywie najbliższych tygodni, ze względu na fakt niskich marż detalicznych. Obecnie średni poziom marż detalicznych w kraju dla benzyny wynosi około 9 gr za litr i jest trzy razy niższy od historycznej średniej. Dlatego bardzo prawdopodobne, że wraz z ewentualnym spadkiem hurtowych cen benzyny w pierwszej kolejności zaczną rosnąć marże, a ceny benzyny na stacjach niewiele się zmienią" - wyliczył Reflex. prawa

"Ograniczenie libijskiego wydobycia, niepewna sytuacja w Syrii i strach przed rewoltą w Arabii Saudyjskiej napędzały wzrosty. Niepokoje społeczne w krajach arabskich znajdowały się w centrum uwagi i budziły mniej lub bardziej uzasadnione obawy o podaż ropy" - piszą z kolei eksperci e-petrol.

Zdaniem ekspertów polski rynek hurtowy w pierwszych dniach maja spodziewał się widocznego ruchu cenowego dla wszystkich produktów, związanego z większą stawką podatkową po wygaśnięciu ulgi akcyzowej promującej biopaliwa. "Takie ruchy nie nastąpiły jednak, wbrew wcześniejszym przewidywaniom. Obecnie średnia cena benzyny 95 w polskich rafineriach sięgała 4135,5 zł za 1000 litrów, a więc tak naprawdę odbiegała jedynie minimalnie od wyników ubiegłego tygodnia" - ocenili eksperci.

"W przypadku oleju napędowego widzimy nawet bardziej wyraźnie zniżki - na przestrzeni ostatnich pięciu dni mieliśmy do czynienia z obniżką o blisko 50 zł" - wyliczył e-petrol. Średnia cena w ostatnim tygodniu wynosiła 3873,5 zł za 1000 litrów.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane