• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Palikot utrzyma się na czele komisji

Palikot utrzyma się na czele komisji

Dajcie szansę Januszowi Palikotowi, jest dobrym kandydatem na szefa komisji "Przyjazne Państwo" - zaapelował do opozycji w TVN24 szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. Kontrowersyjnego posła chce odwołać z tej funkcji PiS. Wniosek jednak przepadnie, bo nie poprze go PSL.

- Rozmawiałem z politykami PSL. W sprawie Janusza Palikota jest między nami zgoda. Również PSL zależy, żeby komisja „Przyjazne Państwo”, jak najszybciej rozpoczęła prace. Trzeba zmienić złe prawo – powiedział Chlebowski.

Wtórował mu wiceszef klubu ludowców Eugeniusz Grzeszczak. ­ PSL nie poprze wniosku o odwołanie Janusza Palikota. Chcemy dać mu szansę – zapowiedział.

Bez głosów ludowców, Prawo i Sprawiedliwość nie zdoła odwołać Janusza Palikota. Wniosek o pozbawienie go funkcji ma się pojawić podczas wtorkowego posiedzenia komisji. - Platforma, mimo że potępiła wybryki Palikota, nie zachowała się honorowo i nie usunęła go z komisji – argumentuje rzecznik klubu PiS Mariusz Kamiński.

Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski twierdził z kolei, że Palikot "nie umie się opamiętać w swoich wypowiedziach".

Wniosek o odwołanie Janusza Palikota z funkcji to pokłosie kontrowersji, jakie wywołał jego wpis na blogu, w którym pytał, czy prezydent Lech Kaczyński nadużywa alkoholu.

Lista barier

Podczas wtorkowego posiedzenia członkowie komisji zapoznają się z "Czarną Listą Barier", którą co roku publikuje Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Tworzą ją przedsiębiorcy. W ostatniej, piątej edycji znalazło się tam ponad sto tzw. nieżyciowych przepisów, przeszkadzających w prowadzeniu biznesu w naszym kraju.

Niejednoznaczne przepisy podatkowe i nadmiar formalności w prawie pracy to - zdaniem PKPP Lewiatan - najpoważniejsze bariery utrudniające działalność gospodarczą. Konfederacja podkreśla, że w ubiegłym roku żadna z kluczowych barier podatkowych nie została zlikwidowana.

W budownictwie nie jest lepiej

Pracodawcy narzekają też na wysokie koszty pracy. Oczekują zmian, które przyniosą większą elastyczność zatrudniania i zmniejszą odciążenia przedsiębiorców.

W opinii Lewiatana, nadal nie usunięto również barier w sprawie inwestycji budowlanych. Przedsiębiorcy podkreślają, że jedynie nieliczne gminy posiadają plan zagospodarowania przestrzennego. A w większości brakuje aktualnych map i rejestrów.

Przedsiębiorcy nadal borykają się też ze zbyt dużą liczbą zezwoleń i koncesji. Podkreślają, że do tej pory nie weszły w życie przepisy o tzw. jednym okienku, w którym przyszły biznesmen mógłby załatwić wszystkie formalności.

We wtorek komisja "Przyjazne Państwo" spotka się dwukrotnie. Drugie posiedzenie poświęcone będzie omówieniu raportu NBP na temat reglamentacji polskiej gospodarki w latach 1989 - 2003.

mac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane