• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Pałace, dom zdrojowy a nawet kopalnia soli. Portugalia wyprzedaje atrakcyjne nieruchomości

Pałace, dom zdrojowy a nawet kopalnia soli. Portugalia wyprzedaje atrakcyjne nieruchomości
Foto: sxc.hu Foto: Zainteresowanie ekskluzywnymi nieruchomościami nie słabnie w Portugalii od stycznia ub.r.

W ofercie portugalskich agencji nieruchomości coraz częściej można znaleźć zabytkowe pałace i luksusowe wille. Ale są również niezwykłe obiekty, jak kopalnia soli. Ich nabywcami są zazwyczaj zagraniczni inwestorzy, głównie z Chin, Brazylii, Angoli oraz Rosji.

Zainteresowanie ekskluzywnymi nieruchomościami nie słabnie w Portugalii od stycznia ub.r., kiedy to w tym iberyjskim kraju zaczęły obowiązywać tzw. złote wizy, czyli pozwolenia na stały pobyt dla obywateli spoza Unii Europejskiej, którzy zakupili nieruchomość za ponad 500 tys. euro.

Wille i pałace

Większość z nabywanych przez obcokrajowców nieruchomości stanowią luksusowe wille. Jedak coraz częściej obywatele spoza Portugalii kupują również pałace. Łącznie od czasu pojawienia się złotych wiz nabyło je ponad 520 cudzoziemców, z których ponad 80 proc. to Chińczycy.

W związku z zainteresowaniem bogatych obywateli państw spoza UE portugalskimi domami agencje nieruchomości zaczęły organizować przetargi internetowe, w ramach których coraz częściej wystawiane są nietypowe obiekty.

- Pod koniec maja br. zamknięty zostanie przetarg na kilkanaście nieruchomości wystawionych przez nas w sieci. Są wśród nich zarówno luksusowe wille, pałace, a także kopalnia soli oraz dom zdrojowy - poinformowała dyrektor zarządzająca spółki Remax Portugal Beatriz Rubio.

Cenę wywoławczą za kopalnię soli ustalono na 99 tys. euro, a za pałac w podlizbońskim Loures - 450 tys. euro. - Wśród domów wyjściowa cena dochodzi do 750 tys. euro - dodała Rubio.

Chcą złotych wiz

Z szacunków Stowarzyszenia Pracowników Sektora Nieruchomości (APEMIP) wynika, że tylko w tym roku napływ obcokrajowców ubiegających się o złote wizy podniesie wartość transakcji na portugalskim rynku nieruchomości o 100 proc. wobec 2013 r.

- Do końca grudnia br. z łatwością osiągnięty zostanie poziom 600 mln euro. Ostateczny wynik może być jednak lepszy. Wszystko zależy od wysiłków promocyjnych rządu - powiedział szef APEMIP Luis Lima.

Tymczasem szefowie resortu dyplomacji i gospodarki od ub.r. uczestniczą w licznych wyjazdach roboczych służących zwabieniu pozaunijnego kapitału do Portugalii. Na trasie ich wizyt znalazła się już m.in. Moskwa, Abu Zabi, a także Pekin.

Innym krokiem rządu stymulującym sprzedaż nieruchomości w Portugalii było zniesienie w ub.r. obowiązku płacenia podatku dochodowego dla zagranicznych emerytów z państw Unii Europejskiej. Dzięki tej decyzji wzrosła liczba seniorów z zagranicy osiedlających się w Portugalii. Dominują wśród nich obywatele Holandii, Irlandii, Niemiec oraz Francji. Tylko w 2013 r. domy na terenie Portugalii kupiło blisko 2,5 tys. Francuzów, a według szacunków portugalsko-francuskiej izby handlowej do końca 2015 r. sprowadzi się tam kolejnych 18 tys. obywateli Francji.

Kogoś nie stać, ktoś zyskuje

W Portugalii, gdzie średnia wartość nieruchomości wynosi 984 euro za m kw., najdroższe domy kosztują 24 tys. euro za m kw. Zlokalizowane są one głównie w turystycznym regionie Algarve, na południu kraju.

Trafiające na licytacje portugalskie pałace z reguły należą do członków arystokratycznych rodzin, których nie stać na utrzymanie luksusowych obiektów. Choć średnia cena oferowanych w Portugalii pałaców i posiadłości nobliwych rodzin szacowana jest na 1,5 mln euro, to agencje nieruchomości chętnie poszukują na nie nabywców.

Za niektóre obiekty żądają nawet kilka razy więcej. Jednym z najdroższych aktualnie pałaców wystawionych na sprzedaż jest zlokalizowany w centrum Lizbony Palacio Sommer. Obiekt, w którym na początku lat 90. kręcony był film "Dom dusz", wyceniony został na 7 mln euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane