• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Pakt receptą na agencje ratingowe?

Zawarte na szczycie europejskim w Brukseli porozumienie umocniło eurogrupę, toteż powinno zostać dobrze przyjęte przez agencje ratingowe - oceniła francuska minister ds. budżetu Valerie Pecresse.

- Sądzę, że naprawdę bardzo silnie wzmocniliśmy euro - powiedziała Pecresse w piątek rano we francuskiej telewizji iTele, reagując na przyjęte kilka godzin wcześniej porozumienie w sprawie ratowania eurolandu.

Jej zdaniem, w wyniku tej umowy w eurogrupie "pojawi się realna solidarność, ponieważ EBC (Europejski Bank Centralny) będzie jej potężnym narzędziem. - Potwierdziliśmy wolę wszystkich państw zmierzania w stronę dyscypliny budżetowej, w stronę "złotej reguły" (zasady równowagi budżetowej), odbudowy finansów publicznych - powiedziała.

W obronie AAA

- Fakty mówią same za siebie. Mam nadzieję, że tak właśnie przyjmą to wszyscy obserwatorzy strefy euro - oświadczyła w odpowiedzi na pytanie dotyczące groźby obniżenia obecnej noty rynkowej Francji - potrójnego "A" - przez agencje ratingowe.

Pecresse odniosła się też do faktu, że niektóre państwa, w tym Wielka Brytania, zdecydowały się nie podpisywać brukselskiej umowy. - Lepiej było zawrzeć porozumienie w "17", niż szukać go w "27", co mogłoby się okazać nierealne - dodała.

Od blisko dwóch miesięcy agencje ratingowe - najpierw Moody's, a potem Standard and Poor's - naciskają na Francję, grożąc jej utratą najwyższego ratingu AAA.

W połowie października Moody's ostrzegł Francję, że w ciągu trzech miesięcy może obniżyć jej rating - najwyższy możliwy, czyli potrójne A.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane