• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Pakiet antykryzysowy ruszy w sobotę

Pakiet antykryzysowy ruszy w sobotę
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Wiceminister pracy Czesława Ostrowska: pakiet rusza w sobotę

Komisja Europejska zgodziła się na polskie przepisy dotyczące pomocy dla firm dotkniętych kryzysem. - Pakiet wspierający rynek pracy wejdzie w życie w sobotę - powiedziała w TVN CNBC Biznes wiceminister pracy Czesława Ostrowska.

- Rząd polski uzyskał już zgodę Komisji Europejskiej na udzielenie pomocy publicznej, w związku z tym od soboty obowiązuje cała ustawa i zarówno te rozwiązania dotyczące elastycznego czasu pracy, jak również te rozwiązania, które dotyczą subwencjonowania miejsc pracy - powiedziała minister Ostrowska.

Jak dodała, przedsiębiorca będzie mógł oczekiwać wsparcia od państwa w niecały miesiąc po złożeniu stosownych dokumentów. - W ciągu trzech, maksymalnie czterech tygodni już to wszystko powinno być zamknięte - zapewniła.

Wiceminister Ostrowska podkreśliła też, że w sobotę w życie wejdą także przepisy o tzw. postojowym. - W przypadku postojowego pracownik każdy musi wyrazić indywidualną zgodę na piśmie. I po zawarciu tego porozumienia niezwłocznie należy zawiadomić inspektora pracy - wyjaśniła.

Ochrona dla 250 tys. miejsc pracy

Jak powiedziała Ostrowska, pakiet pozwoli uchronić 250 tysięcy miejsc pracy i utworzyć kolejne 50 tysięcy.

Pakiet antykryzysowy adresowany jest do dwóch grup przedsiębiorców. Do pierwszej należą wszyscy przedsiębiorcy – bez względu na wielkość firmy, status prawny czy kondycję finansową. Dla tej grupy przewiduje się m.in. dłuższe okresy rozliczeniowe, elastyczny czas pracy i ograniczenia w stosowaniu umów na czas określony.

Do drugiej grupy zaliczają się wyłącznie przedsiębiorcy mający przejściowe trudności finansowe – otrzymają oni wsparcie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub ze środków Funduszu Pracy na utrzymanie miejsc pracy.

W maju premier Tusk, zapewniał, że do końca 2010 roku na rozwiązania zawarte w pakiecie zostanie przeznaczone 1,7 mld zł.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane