• rozwiń
  • WIG20 2321.41 +0.64%
  • WIG30 2656.21 +0.41%
  • WIG 60192.60 +0.36%
  • sWIG80 11866.81 -0.10%
  • mWIG40 4016.05 -0.51%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Pakiet antykryzysowy dla rządu

Pakiet antykryzysowy dla rządu
Foto: TVN24 Foto: Dwie strony trudnych negocjacji już się dogadały...

Zniesienie opodatkowania zapomóg i bonów towarowych dla pracowników, ruchomy czas pracy, ograniczenie umów na czas określony - to niektóre zapisy Pakietu Antykryzysowego, przyjętego przez pracodawców i związki zawodowe w ramach Komisji Trójstronnej. Teraz pozostaje przekonać do pakietu trzecią stronę Komisji, to znaczy rząd.


Pracodawcy i związkowcy stwierdzili zgodnie, że "rozmowy nie były łatwe". Ostatecznie jednak ustalono 13 obszarów z dziedziny prawa pracy, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych oraz polityki gospodarczej, w których mają toczyć się rozmowy z udziałem rządu.

Potem popracujemy dłużej

Jedno z uzgodnień dotyczyło 12-miesięcznego okresu rozliczania czasu pracy. Zmiany polegałyby na tym, że w okresie kryzysu gospodarczego pracownicy pracowaliby krócej, a gdy kryzys minie - dłużej. Czas pracy byłby rozliczany po upływie 12 miesięcy, a pensja pracowników przez cały czas pozostawałaby taka sama.

Inne z ustaleń dotyczyło subsydiów, jakie otrzymywaliby pracownicy, którym pracodawca zmniejszyłby czas pracy co najmniej o połowę, a w efekcie także pensję. - Konkretne rozwiązania, w tym dotyczące wysokości subsydiów, wymagają teraz opracowania przez rząd ustaw lub rozporządzeń, a jeszcze wcześniej wyliczeń finansowych - powiedział na piątkowej konferencji prasowej Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich.

"Nic o nas bez nas"

Zdaniem przewodniczącego OPZZ Jana Guza, "dla związków zawodowych najważniejsze jest, aby w przepisach prawa pracy zapisać, że wszelkie ustalenia dotyczące czasu pracy i obniżek wynagrodzeń mają być negocjowane w poszczególnych zakładach pracy ze związkami zawodowymi". - Przepisy jedynie nie powinny w tym przeszkadzać - powiedział Guz.

Pracodawcy i związkowcy opracowali wspólny list, który razem z wykazem obszarów działań antykryzysowych, w których są gotowi do dalszych rozmów z rządem, przesłali premierowi.

/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane