• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Paczka fajek znowu droższa

Paczka fajek znowu droższa
Foto: sxc.hu Foto: Każdy dymek coraz więcej nas kosztuje

Palacze w Polsce nie mają łatwego życia. Nie dość, że niedługo wprowadzony zostanie zakaz palenia w miejscach publicznych, to niemal z każdym miesiącem paczka jest coraz droższa. Teraz kosztuje blisko 10 zł. Fali kolejnej podwyżek możemy spodziewać się już w lutym.

Ministerstwo Finansów policzyło, że jeżeli producenci przerzucą ostatnią podwyżkę akcyzy – wyniosła ona ok. 5 proc. – na cenę papierosów, to te zdrożeją w tym roku o ok. 33 gr. Z nieoficjalnych szacunków przedstawicieli branży tytoniowej wynika jednak, że średnia podwyżka będzie w tym roku wyższa - twierdzi "Rzeczpospolita". Szacunki ministerstwa nie uwzględniają bowiem m.in., że podwyżka akcyzy spowoduje wzrost kwoty, od której naliczany jest VAT.

Już nie można zbierać zapasów

Podwyżka to efekt przyjętej w grudniu nowelizacji ustawy o akcyzie, wzrost cen nastąpi więc znacznie szybciej niż w ostatnich latach - już w lutym albo na przełomie lutego i marca - twierdzi "Rz". Wcześniej, kiedy podwyżki cen papierosów pojawiały się przeciętnie w połowie roku, koncerny mogły przed wzrostem akcyzy gromadzić dowolnie duże zapasy papierosów. Nowelizacja ustawy ograniczyła tę możliwość - teraz papierosy obłożone starą stawką podatkową, którą można trzymać tylko do lutego.

Sprzedaż spada

Zdaniem gazety, skutkiem wzrostu cen będzie dalsze kurczenie się popytu na papierosy. – Możliwe, że w 2010 r. sprzedaż legalnych wyrobów tytoniowych spadnie w Polsce nawet o 10 proc. – mówi "Rzeczpospolitej" Przemysław Filipowicz, dyrektor ds. prawnych i korporacyjnych JTI Polska. Sęk w tym, że prawdopodobnie "zyskają" na tym papierosy z przemytu.

ktu//mat/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane