• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

P.o. prezesa ZUS nielegalna?

P.o. prezesa ZUS nielegalna?
Foto: PAP/ZUS HANDOUT Foto: Łopacińska nielegalna?

Premier nie miał podstaw do powierzenia Elżbiecie Łopacińskiej obowiązków prezesa ZUS, bo nie ma odpowiednich przepisów - dowodzi "Dziennik Gazeta Prawna".

Według prof. Waleriana Sanetry, prezesa Sądu Najwyższego, żaden przepis nie umożliwia powoływania p.o. prezesa ZUS, a także KRUS czy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych daje tylko możliwość powoływania prezesa ZUS po rozstrzygnięciu konkursu. Podobnego zdania są inni konstytucjonaliści - zaznacza gazeta.

Jak zauważa prof. Sanetra, decyzje podejmowane przez p.o. prezesa grożą tym, iż zwalniani pracownicy będą starali się podważyć w sądach pracy rozwiązanie z nimi stosunku pracy - czytamy w publikacji "Dziennika Gazety Prawnej".

ZUS a ustawa o służbie cywilnej

O sprawie w środę pisała "Gazeta Prawna" (jeszcze przed fuzją z "Dziennikiem". Przypomniała, że obowiązujący od 24 marca tego roku art. 54 ust. 6 ustawy o służbie cywilnej, który został wprowadzony z inicjatywy rządu Donalda Tuska, mówi jednoznacznie: obsadzanie wyższego stanowiska w służbie cywilnej nie może nastąpić w drodze powierzenia pełnienia obowiązków. Takim "wyższym stanowiskiem" jest m. in. funkcja prezesa ZUS.

"GP" również zwracała w środę uwagę, że decyzje podejmowane przez Elżbietę Łopacińską będą nieważne i każdy będzie mógł je podważyć. Poprzedni prezes Zakładu Sylwester R. został zatrzymany przez ABW, a prokuratura postawiła mu zarzuty o charakterze korupcyjnym.

kaw//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane