• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Otwarcie rynku pracy to tylko gest"

"Otwarcie rynku pracy to tylko gest"
Foto: TVN24 Foto: Francuzi otworzą rynek pracy dużo wcześniej niż planowano

- Nie należy oczekiwać, że otwarcie francuskiego rynku pracy dla Polaków będzie miało znaczące skutki ekonomiczne. To raczej gest stabilizujący obustronne stosunki - powiedział dyrektor Departamentu Migracji w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Janusz Grzyb.

O otwarciu francuskiego rynku pracy dla Polaków poinformował w środę prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Zostanie on otwarty 1 lipca 2008 roku. Do tej pory Francuzi zapowiadali utrzymanie ograniczeń w dostępie do swojego rynku dla nowych krajów UE do maja 2009 roku.

[CZYTAJ WIĘCEJ]

- Cieszy nas ta decyzja, ale przychodzi ona w momencie, gdy nasz rząd zastanawia się, jak zachęcać Polaków do powrotu i pracy kraju - powiedział Grzyb. Dodał, że na decyzję tamtejszego rynku Polacy czekali 4 lata temu.

- Już wtedy nie należało obawiać się jakichkolwiek napięć z tym związanych. Liczyliśmy, że Francja pójdzie tropem Wielkiej Brytanii czy krajów skandynawskich. W tej chwili jej decyzja nie ma już tak wielkiego znaczenia, bo na naszym rynku brakuje rąk do pracy - zaznaczył Grzyb.

Bariera językowa dużą przeszkodą

Francja plasuje się na 7-8 miejscu w rankingu preferencji Polaków, jeśli chodzi o pracę w krajach starej UE. We Francji Polacy zatrudniani są głównie przy pracach sezonowych, w sektorze budowlanym, usługowym, w hotelarstwie i gastronomii.

- Bariera językowa jest bardzo dużą przeszkodą dla Polaków chcących pracować we Francji, zwłaszcza tam, gdzie potrzeba wysokich kwalifikacji - podkreślił Grzyb.

mwr/korv

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane