• rozwiń

Oto pierwsze porsche w historii. Miało elektryczny silnik i 12 biegów

Foto: PAP/EPA Foto: Porsche P1 został zaprezentowany w muzeum w Stuttgarcie

Podczas pokazu w muzeum w Stuttgarcie w Niemczech luksusowa marka samochodów Porsche zaprezentowała pierwszy samochód, zaprojektowany przez swojego założyciela. Okazuje się, że był on elektryczny. Projekt Ferdynanda Porsche nazwano C.2 Phaeton, w skrócie P1.

Samochód został wykonany w 1898 roku, ale dopiero niedawno odkryto go w austriackim garażu, gdzie stał od 1902 roku.

Silnik elektryczny

22-letni Ferdynand Porsche zaprojektował P1 dla producenta samochodów Jacoba Lohnera. Wszystko po podróży do USA, jaką odbył właściciel fabryki Ludwig Lohner. Przekonał się on, że czas konnych powozów się skończył. Zapytał więc Ferdynanda Porsche o napęd elektryczny.

Porsche zaprojektował silnik elektryczny, zasilany przez baterie i zawieszony na amortyzatorach w tylnej części pojazdu.

Samochód był napędzany przy użyciu 12-biegowej skrzyni biegów (sześć biegów do przodu, dwa do tyłu i cztery służące do hamowania samochodem).

P1 wyjechał na ulice Wiednia 26 czerwca 1898 roku. Mógł osiągnąć prędkość 34 km/godz. i przejechać do 49 mil na jednym ładowaniu. Samochód mógł być otwarty lub zabudowany.

Ferdynand Porsche wystartował modelem P1 w wyścigu ulicznym w Berlinie we wrześniu 1899 roku. Zawodnicy musieli przejechać 24 mile z czterema pasażerami (razem z kierowcą).

P1 pobił konkurentów, przejeżdżając linię mety 18 minut przed kolejnym samochodem.

Co ciekawe Ferdynand Porsche założył słynną firmę noszącą jego nazwisko dopiero w 1931 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane