• rozwiń
  • WIG20 2184.35 -0.19%
  • WIG30 2509.19 -0.32%
  • WIG 56561.79 -0.18%
  • sWIG80 11621.76 -0.27%
  • mWIG40 3894.19 -0.62%

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-17 17:15

Dostosuj

Oto nowy szef Bundesbanku

Oto nowy szef Bundesbanku
Foto: wikipedia.org Foto: W Bundesbanku będzie rządził nowy prezes

Jens Weidmann, dotychczasowy doradca ekonomiczny kanclerz Angeli Merkel, zostanie nowym prezesem Bundesbanku - niemieckiego banku centralnego. Chadecko-liberalny rząd koalicyjny porozumiał się w tej sprawie - poinformowała agencja dpa, powołując się na źródła w gabinecie kanclerz Merkel.

42-letni Weidmann będzie najmłodszym w historii szefem Bundesbanku. Zastąpi na tym stanowisku swojego byłego profesora, Axela Webera, który ustępuje z końcem kwietnia, na rok przed upływem kadencji.

W wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" Weber poparł kandydaturę Weidmanna. - Czas, by postawić na młode siły. Weidmann to wyśmienity ekonomista i absolutny profesjonalista - powiedział ustępujący szef Bundesbanku.

Weidmann pracował w przeszłości w banku centralnym, gdzie kierował wydziałem polityki pieniężnej. W 2006 roku został doradcą kanclerz Merkel. Zajmował się m.in. wdrażaniem pakietów antykryzysowych dla niemieckiej gospodarki i sektora finansowego.

Opozycja ostrzegała w minionych dniach, że powołanie doradcy Merkel na szefa banku centralnego może zagrozić niezależności tej instytucji. Jak powiedział w rozmowie z dziennikiem "Handelsblatt" polityk Zielonych Gerhard Schick, Weidmann był "współodpowiedzialny za politykę gospodarczą Angeli Merkel, która doprowadziła do straconego roku w sprawie ratowania euro". Wątpliwości do tej kandydatury miała też koalicyjna liberalna FDP.

Jak podała dpa, wiceprezesem Bundesbanku zostanie Sabine Lautenschlaeger, która obecnie pracuje w Federalnym Nadzorze Usług Finansowych (BaFin).

Na razie nie jest jasne czy Niemcy wystawią kandydata na nowego szefa Europejskiego Banku Centralnego. Kadencja Francuza Jeana-Claude Tricheta kończy się jesienią. Od wielu miesięcy kanclerz Angela Merkel lansowała na to stanowisko właśnie Axela Webera. Powszechnie był uważany za faworyta, a teraz jego niespodziewana rezygnacja to cios dla Merkel - uważają eksperci.

Ekonomiczne poglądy Webera uznawano za "jastrzębie": był zdecydowanym wrogiem inflacji, publicznie sprzeciwiał się kupowaniu przez Europejski Bank Centralny rządowych papierów dłużnych. W efekcie poróżnił się z dotychczasowym prezesem EBC i zyskał niechęć wielu rządów krajów strefy euro. Uznał więc, że w tej sytuacji nie powinien ubiegać się o prezesurę EBC, a w konsekwencji postanowił odejść i z Bundesbanku.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane