• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Oto 5 najlepszych gospodarek 2013 r.

Oto 5 najlepszych gospodarek 2013 r.
Foto: sxc.hu, Steve Evans/CC BY, lpisking/CC BY SA, sam garza/CC BY, Cayambe/CC BY SA Foto: Od Luksemburga do Sudanu Południowego

Tych pięć krajów mogło się w mijającym roku pochwalić najbardziej imponującymi wskaźnikami gospodarczymi. W zestawieniach przygotowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie miały sobie równych - choć każda pod innym względem.

1. Brunei - Najniższy dług publiczny

2,4 proc. PKB

dług publiczny Brunei

Malutki azjatycki sułtanat praktycznie nie ma zadłużenia - wynosi ono zaledwie 2,4 proc. PKB. Bogactwo kraju opiera się głównie na złożach ropy i gazu. Mieszkańcy kraju nie płacą podatku dochodowego, PKB per capita jest drugim najwyższym w Azji południowo-wschodniej, a rządzący krajem sułtan Hassanal Bolkiah jest uznawany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Ostatnio Brunei stawia na rozwój sektora bankowego i turystyki, bo zapewniające mu dobrobyt złoża węglowodorów są bliskie wyczerpania.

 

 

2. Gwinea Równikowa - Najwyższy wskaźnik inwestycji

61,3 proc. PKB

inwestycje w Gwinei Równikowej

Wartość inwestycji w 2013 r. w tym małym afrykańskim państwie była równa 61,3 proc. PKB. Większość była związanych z eksploatacją bogatych złóż ropy, które odkryto w Gwinei Równikowej w latach 90. To właśnie dzięki nim PKB na mieszkańca jest w tym kraju najwyższy w Afryce. Ropa i jej pochodne eksportowane są do Ameryki Północnej, Europy i Azji. Największym odbiorcą jest Japonia. Dochody z ropy pomogły rozwinąć infrastrukturę i poprawić warunki bytowe wielu mieszkańców, ale Gwinea wciąż zmaga się z problemami takimi jak bieda, czy choroby.

 

 

3. Sudan Południowy - Najszybszy wzrost gospodarczy

24,7 proc.

dynamika PKB Sudanu Południowego

Powstały zaledwie 2 lata temu kraj jest obecnie na krawędzi wojny, a jego mieszkańcy są jednymi z najbiedniejszych w Afryce. Dlatego jego obecność w zestawieniu może wydawać się zaskakująca. Jednak wzrost gospodarczy, który zanotował w tym roku Sudan Południowy, nie ma sobie równych na świecie - wstępne szacunki mówią o dynamice na poziomie 24,7 proc. Kraj zawdzięcza to jednak głównie faktowi, że konflikt z sąsiednim Sudanem doprowadził do wstrzymania wydobycia ropy naftowej w 2012 r. Dlatego, gdy w 2013 r. wydobycie wznowiono, wskaźniki ekonomiczne skoczyły. Tym bardziej, że gospodarka Sudanu Południowego niemal w całości oparta jest na właśnie na ropie.

 

 

4. USA - Największa gospodarka

16,7 bln dol.

PKB USA

Tu zaskoczenia nie ma. Amerykanie od lat okupują pierwszą pozycję w rankingu największych gospodarek świata. W 2013 r. ich PKB wyniesie ok. 16,7 biliona dolarów. Drugie w kolejności Chiny są daleko w tyle - ich produkcja wyniesie w tym roku ok.  8,94 bln dol. Wydaje się też, że USA najgorsze mają za sobą i po kilku latach kryzysu wracają na ścieżkę szybkiego wzrostu.

 

 

110 tys. dol.

PKB per capita Luksemburga

5. Luksemburg - Najwyższy PKB per capita

110 tys. dol. rocznie na każdego mieszkańca czyni malutki Luksemburg bezkonkurencyjnym już drugi rok z rzędu. Po piętach depcze mu jednak Katar, gdzie wskaźnik ten wynosi 104 tys. dol. Luksemburg opiera swe bogactwo na bardzo rozwiniętym sektorze usług finansowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane