• rozwiń

Oto 22 strategicznych spółek. Rząd poznał ich listę

Oto 22 strategicznych spółek. Rząd poznał ich listę
Foto: materiały prasowe Foto: Grupa Azoty strategiczną spółką

Rząd zapoznał się z listą podmiotów strategicznych przedłożoną przez Ministra Skarbu Państwa. Są na niej 22 spółki, w tym koncerny paliwowe, instytucje finansowe i porty morskie.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów zapoznała się z dokumentem "Priorytety zarządzania portfelem podmiotów nadzorowanych przez Ministra Skarbu Państwa do roku 2015". "Priorytetem Ministerstwa Skarbu Państwa z jednej strony będzie profesjonalizacja nadzoru i budowa wartości podmiotów ważnych dla ekonomicznego bezpieczeństwa państwa, z drugiej - zmniejszanie zaangażowania państwa w obszarach, w których jego udział nie jest niezbędny" - czytamy w komunikacie CIR.

Dokument zawiera także listę spółek o strategicznym znaczeniu dla gospodarki. "To spółki, które budują wartość dla akcjonariuszy, odgrywają ważną rolę w procesie tworzenia silnej gospodarki kraju oraz współtworzą bezpieczeństwo ekonomiczne państwa" - poinformował resort Skarbu w komunikacie.

Podmioty zamieszczone na liście mają wspierać proces rozwoju gospodarczego, innowacyjności oraz bezpieczeństwa państwa, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa energetycznego. Nie będą przy tym prywatyzowane.

Telewizja, energetyka, chemia

Grupa Azoty jest spółką strategiczną ze względu na skalę działalności, duży wpływ na polską gospodarkę i ogromne znaczenie dla rynku pracy. (...) Dokumenty przygotowywane przez poprzednie rządy mówiły o prywatyzacji polskiej chemii. My postawiliśmy temu tamę

Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa

Wśród 22 strategicznych spółek znalazły się m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego, LOTOS, KGHM, PGE Polska Grupa Energetyczna, Polska Grupa Zbrojeniowa, ORLEN, PGNiG, Polskie Radio i Telewizja Polska, PKO BP, PZU, Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych PRZYJAŹŃ, TAURON, a także porty morskie w Świnoujściu, Gdańsku i Gdyni.

Na liście nie ma m.in. warszawskiej giełdy, znalazła się na niej za to Grupa Azoty - lider europejskiego rynku nawozów. - Grupa Azoty jest spółką strategiczną ze względu na skalę działalności, duży wpływ na polską gospodarkę i ogromne znaczenie dla rynku pracy. MSP nie zamierza sprzedawać akcji tej Grupy. Jej strategiczny charakter znalazł odzwierciedlenie w dokumencie, który przedstawiłem dzisiaj Radzie Ministrów. Dokumenty przygotowywane przez poprzednie rządy mówiły o prywatyzacji polskiej chemii. My postawiliśmy temu tamę – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

Przedsiębiorstwa które mogą zostać poddane przekształceniom własnościowym (m.in. sprzedaniu, wniesieniu, komunalizacji, połączeniu), są wpisane na osobną listę - zawiera 190 pozycji. Są na niej m.in.: PLL LOT, Eurolot Enea, Energa, Polski Holding Nieruchomości czy Krajowa Spółka Cukrowa.

Agencja Rozwoju Przemysłu

Bank Gospodarstwa Krajowego

Grupa Azoty

Grupa LOTOS

KGHM Polska Miedź

PGE Polska Grupa Energetyczna

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

Polska Grupa Zbrojeniowa

Polski Koncern Naftowy ORLEN

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo

Polskie Inwestycje Rozwojowe

Polskie Radio

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski

Powszechny Zakład Ubezpieczeń

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych PRZYJAŹŃ

Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych "NAFTOPORT"

TAURON Polska Energia

Telewizja Polska

Totalizator Sportowy

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk

Zarząd Morskiego Portu Gdynia

Lista podmiotów strategicznych

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane