• rozwiń
  • WIG20 2321.41 +0.64%
  • WIG30 2656.21 +0.41%
  • WIG 60192.60 +0.36%
  • sWIG80 11866.81 -0.10%
  • mWIG40 4016.05 -0.51%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Oszczędzaj na ogrzewaniu. Jeden stopień mniej, to roczny rachunek niższy o 300 zł

Zima a rachunki za ogrzewanie Odtwórz: Zima a rachunki za ogrzewanie
Foto: sxc.hu | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Ogrzewanie mieszkania lub domu zależy m.in. od nośnika energii | Video: Zima a rachunki za ogrzewanie

Im większe mrozy, tym większe zapotrzebowanie na ciepło. Jednak w tym roku jest ono o 9,4 proc. niższe niż rok temu. A to, jak reagujemy na temperaturę na zewnątrz, przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie.

Roczne ogrzewanie domu kosztuje średnio ponad 3 tys. zł. Ile można zaoszczędzić, gdy obniżymy temperaturę w domu o jeden stopień Celsjusza lub gdy na dworze jest cieplej?

Różne warunki

Na to pytanie próbował odpowiedzieć w TVN24 Biznes i Świat Bartosz Turek, ekspert Lion's Bank. - Jeżeli weźmiemy pod uwagę dom z lat 90., zbudowany w przeciętnym standardzie o powierzchni 150 metrów kwadratowych, to wszystko zależy od tego, czym go ogrzewamy. Może to kosztować nawet 10 tys. zł rocznie. Najdroższe jest ogrzewanie energią elektryczną i olejem opałowym, najtańsze drewnem i węglem. To też zależy od sprawności samej instalacji i od tego, jak mamy ocieplony dom - podkreślił Turek.

- W przypadku mieszkania 50 metrowego, w nieocieplonej wielkiej płycie możemy mówić o kosztach ogrzewania rzędu 2,5 tys. zł rocznie, jeśli korzystamy z sieci miejskiej - dodał.

Niższa temperatura to niższe rachunki

A co, jeśli postanowimy obniżyć temperaturę w mieszkaniu lub domu? Jaka to oszczędność? - To zależy, w jaki sposób będziemy sterować temperaturą. Jeżeli będziemy obniżać nie o dwa, ale o trzy stopnie temperaturę, gdy nie ma nas w domu, to okaże się, że możemy zaoszczędzić nawet 10 proc. na kosztach ogrzewania. Problem w tym, że trzeba by mieć system, który będzie nam dokładnie sterował w ciągu dnia temperaturą - ocenił Turek.

Ekspert dodał, że "obniżenie temperatury o jeden stopień w całym mieszkaniu na stałe, to jest ok. 5 proc., 6 proc. niższy rachunek za nośnik energii, którego używamy". - Przy mieszkaniu 50-metrowym to około 200-300 zł rocznie. W przypadku domu może to być nawet ok. 1 tys. zł - powiedział.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane