• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

"Ostrzejszych sankcji nie będzie". Bo Unia wyszłaby na tym gorzej

Sankcje wobec Rosji uderzą w samą Unię? Odtwórz: Sankcje wobec Rosji uderzą w samą Unię?
Foto: EPA/shutterstock | Video: TVN24 Biznes i Świat, Foto: Obecne sankcje zachodnie są "stosunkowo łagodne" | Video: Sankcje wobec Rosji uderzą w samą Unię?

Sankcje nałożone przez USA i UE na Rosję w następstwie zbrojnej aneksji Krymu są stosunkowo łagodne i będą miały tylko niewielki wpływ na jej gospodarkę - ocenia bank BNP Paribas. Prognozuje też, że zaostrzenia sankcji nie będzie, bo skutki odczułaby również Europa.

"Tak długo, jak Rosja nie wtargnie na inne tereny Ukrainy, sankcje ekonomiczne w formie ograniczeń handlowych i finansowych nałożonych na rosyjskie korporacje i banki nie zostaną wprowadzone, ponieważ poszczególne kraje UE mają różne wyobrażenia o tym, jak surowe powinny one być" – skomentował bank w poniedziałek.

Blisko 200 mld dol. Europy w kieszeni Rosji

"Sankcje idące dalej niż te, które przyjęto do tej pory, z pewnością byłyby boleśniejsze dla UE niż dla USA. Rosja odgrywa większą rolę w handlu zagranicznym UE i operacjach jej sektora finansowego. Według Banku Międzynarodowych Rozliczeń na koniec III kwartału 2013 r. łączne roszczenia europejskich banków wobec Rosji sięgały 193,8 mld dol. w porównaniu z 35,2 mld dol. w przypadku banków USA" – zaznacza BNP Paribas.

Tak długo, jak Rosja nie wtargnie na inne tereny Ukrainy, sankcje ekonomiczne w formie ograniczeń handlowych i finansowych nałożonych na rosyjskie korporacje i banki nie zostaną wprowadzone, ponieważ poszczególne kraje UE mają różne wyobrażenia o tym, jak surowe powinny one być

Komentarz BNP Paribas

Skutkiem dalej idących sankcji, tzw. trzeciego stopnia, podobnych do tych wobec Iranu (odciętego od możliwości eksportu ropy na zachodnie rynki) byłby w ocenie BNP Paribas spadek rosyjskiego PKB o 20-30 proc. oraz recesja w Europie. Stąd też bank sądzi, że ani Rosja, ani Zachód nie będą dążyć do eskalacji konfliktu.

Nikt nie chce dzielić

W ocenie BNP Paribas, zapowiedź prezydenta Władimira Putina, iż jego intencją nie jest podział Ukrainy, zgoda Rosji na dopuszczenie obserwatorów OBWE oraz decyzja o wycofaniu z Krymu wojsk ukraińskich ogłoszona przez Kijów zmniejszyły napięcie wokół Krymu. Zarazem nie zanosi się na to, by Moskwa i Kijów przystąpiły do rozmów przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie zaplanowanymi na 25 maja.

Obecne sankcje zachodnie są "stosunkowo łagodne", a gospodarka Rosji i tak hamuje z powodu wyższej awersji do ryzyka – ocenia BNP Paribas.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane