• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ostrożnie ze świątecznymi kredytami

Ostrożnie ze świątecznymi kredytami
Foto: TVN24 Foto: Przedświątecznych kredytów lepiej się wystrzegać

Przed świętami Polacy potrzebują pieniędzy, a banki kuszą superkredytami, także klientów bez stałych dochodów – zauważa "Dziennik Polski". Eksperci ostrzegają – zadłużenie polskich rodzin wynosi już 240 mld zł i ciągle rośnie. Podobnie jak liczba tych, którzy nie radzą sobie z długami.

Boże Narodzenie w sklepach zaczęło się już w połowie listopada. I chociaż wyższe ceny można było zobaczyć już wcześniej, to w okresie przedświątecznym stają się one szczególnie dotkliwe.

Analitycy przewidują, że w okresie świątecznym polscy klienci zaciągną kredyty konsumpcyjne o wartości kilku miliardów złotych. Dzięki współpracy hipermarketów i banków zdobycie pożyczki stało się bardzo proste. Tuż obok sklepowych kas ulokowane są bankowe okienka, w których bez wielu formalności można otrzymać środki na dowolny zakup. W sklepach Media Markt i Saturn kredyt pokrywa nawet 60 proc. sprzedaży towarów.

Kredyt dla każdego...

Konkurencja między bankami powoduje, że oferty kredytów konsumpcyjnych coraz częściej przedstawiane są uboższym klientom. W ING Banku Śląskim wystarczy 500 złotych miesięcznego dochodu, żeby otrzymać kilkadziesiąt tysięcy złotych kredytu na świąteczne wydatki. W banku Cetelem, który specjalizuje się w kredytach dla mniej zamożnych, do uzyskania kredytu nie jest wymagany żaden stały dochód - nie trzeba nawet zakładać konta w banku.

... problem dla większości

Dostępność kredytów jest coraz większa, więc Polacy zapożyczają się coraz bardziej. Jak obliczają ekonomiści, ogólne zadłużenie gospodarstw domowych powiększyło się w tym roku o ponad 50 mld złotych. Według Open Finance, długi z tytułu pożyczek konsumpcyjnych zwiększały się o ok. 2 mld złotych miesięcznie. Średnia wartość takich kredytów najczęściej wynosi kilka tysięcy złotych, np. w PKO BP – 7,8 tys. zł.

Grupa dłużników, które nie nadążają ze spłatą wierzytelności, powiększa się systematycznie. Już co ósma rodzina ma kłopoty z prawidłową spłatą zobowiązań. Jak podaje Biuro Informacji Gospodarczej tzw. klienci podwyższonego ryzyka - notoryczni dłużnicy – mają łącznie 5,6 mld zł długu. Należności osób zalegających ze spłatą powyżej 60 dni wzrosły o 700 mln zł w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane