• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ostre pikowanie na Wall Street

Ostre pikowanie na Wall Street
Foto: PAP/EPA Foto: Fatalna sesja w Nowym Jorku

Koniec bardzo chwiejnego dnia na Wall Street. Choć zapowiadało się na prawdziwą katastrofę (największe indeksy były nawet 8-9 proc. pod kreską), to w ostatnich godzinach przed zamknięciem giełdy przyszedł wzrost i wszystko skończyło się mniejszym spadkiem.

I tak Dow Jones odnotował spadek w wysokości 3,2 proc., Nasdaq 3,4, a S&P500 3,2 proc. To największy spadek na Wall Street od kwietnia 2009 roku.

Panika na Wall Street

Główne amerykańskie indeksy traciły od samego początku sesji. W najgorszym momencie, tuż przed godz. 21 naszego czasu gwałtownie zanurkowały i znalazły się 8-9 proc. pod kreską. Dow Jones wylądował nawet poniżej psychologicznej bariery 10 tys. punktów.

- To była paniczna wyprzedaż. W długim okresie może to mieć złe skutki dla rynku, ponieważ może oznaczać, że szczyt tej hossy mamy już za sobą - stwierdził w rozmowie z agencją Reutera Keith Springer, szef Capital Financial Advisory Services z Kaliforni.

Dopiero, gdy inwestorzy stwierdzili, że akcje są już tak tanie, że opłaca się je kupować, nastąpiło odbicie.

Obawy o Grecję

Nerwowe nastroje inwestorów związane są przede wszystkim z sytuacją w Atenach. Po tym, jak parlament przyjął pakiet cięć budżetowych, ludzie po raz kolejny wyszli na ulice. Obok strajków i demonstracji innym czynnikiem psującym nastroje było wystąpienie greckiego Ministra Finansów George'a Papaconstantinou, w który przyznał, że bez pomocy ze strony Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego Grecja tkwiłaby w recesji przez 10 lat.

Coraz częściej są słyszalne także głosy o możliwym rozszerzeniu się zapaści finansów publicznych na inne kraje strefy euro. W pierwszym rzędzie wymienia się Hiszpanię i Portugalię. Obok problemów fiskalnych nastrojom nie pomogła decyzja Europejskiego Banku Centralnego o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

bgr/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane