• rozwiń
  • WIG20 2186.41 -0.94%
  • WIG30 2483.41 -1.04%
  • WIG 57831.02 -1.05%
  • sWIG80 11629.30 +0.17%
  • mWIG40 3755.04 -1.43%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:33

Dostosuj

Ostatnie godziny Gudzowatego w gazie?

Ostatnie godziny Gudzowatego w gazie?
Foto: TVN24 Foto: Gudzowaty wypadnie z gazu?

Aleksander Gudzowaty przegrywa w biznesowo-politycznej grze o gaz. Spółka EuroPol Gaz, w którym jego Bartimpex ma pośredni udział, najprawdopodobniej w środę zmieni swój statut, w związku z czym jej akcjonariuszami będą tylko PGNiG i Gazprom. Gudzowaty pośredniczył w handlu gazem prawie dwie dekady.

Na środę planowane jest posiedzenie walnego zgromadzenia akcjonariuszy EuRoPol Gazu - operatora gazociągu jamalskiego, którym do Polski i dalej na Zachód płynie gaz z Rosji. Podczas spotkania możliwa jest zmiana statutu spółki. A główną zmianą ma być najprawdopodobniej podział udziałów w stosunku pół na pół między PGNiG, a Gazpromem. Z grona udziałowców zniknie więc Gas-Trading, który ma 4 proc. akcji EuRoPol Gazu. Udziałowcem Gas-Tradingu na 36 proc. jest z kolei Bartimpex Aleksandra Gudzowatego.

W końcu się udało?

Gudzowatego z gazowego biznesu chciano się pozbyć wielokrotnie. Ostatnia batalia rozpoczęła się na 1 września 2009 na Westerplatte, kiedy premier Rosji Władimir Putin dziwił się podczas swego przemówienia, że w polsko-rosyjskim gazowym układzie jest "osoba prywatna". Chodziło mu właśnie o spółkę Bartimpex i jej prezesa, który zdaniem Putina mógł trafić tam wskutek korupcji. Gudzowaty odciął się dość ostro. - To jest świństwo, które ktoś zrobił swojemu premierowi z Rosji. Bo podrzucenie takiego tekstu to jest ośmieszenie premiera - mówił dzień po wystąpieniu Putina w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes. Przypomniał też swoje zaangażowanie w budowanie całego projektu i swoje utarczki z jego innymi akcjonariuszami.

EUROPOL GAZ S.A. - akcjonariat

48% - PGNiG
48% - Gazprom
4% - Gas-Trading S.A.

GAS-TRADING S.A. - akcjonariat

43,4 % - PGNIG
36,2% - Bartimpex
15,9% - Gazexport
4,5% - Węglokoks i Wintershall

gazowe spółki

W końcu sprawa trzeciego akcjonariusza EuRoPol Gaz stała się jednym głównym punktów renegocjacji umowy gazowej między Polską a Rosją. Po wielu miesiącach rozmów, na początku tego roku osiągnięto ostateczne porozumienie. Oprócz PGNiG i Gazpromu - głównych stron umowy i głównych udziałowców EuRoPol Gazu - umowę parafowały już także rządy Polski i Rosji. Jak zapewnia ministerstwo gospodarki ostatecznie podpisanie umowy jest "kwestią ustalenia miejsca i czasu, nad czym trwają prace". Dokument bada też wciąż Komisja Europejska.

I choć większość jej punktów jest tajemnicą, to ma tam być m.in. zapisane, że PGNiG i Gazprom rozpoczną proces zmian strukturalnych w EuRoPol Gazie. Chodzi o równy podział akcji między PGNiG i Gazprom, co oznacza wyeliminowanie Gas-Tradingu.

Epilog

W listopadzie ub.r. prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Michał Szubski zapowiedział, że PGNiG zaproponuje Gas-Tradingowi wykup jego udziałów w EuRoPol Gazie. Dodał, że jeśli Gas-Trading nie będzie zainteresowany propozycją i negocjacjami, wówczas zastosowany zostanie przepis Kodeksu spółek handlowych o przymusowym wykupie mniejszościowego udziałowca.
- Nie dostałem żadnej oferty od PGNiG-u - powiedział we wtorek PAP Gudzowaty. Biznesmen nadal uważa, że planowane zmiany w akcjonariacie EuRoPol Gazu naruszą interes Polski.

Jak poinformowały tydzień temu służby prasowe Gazpromu, rada nadzorcza EuRoPol Gazu zatwierdziła już projekt nowej redakcji statutu spółki.
- Dokument ten przewiduje centralizację władzy w EuRoPol Gazie; przy wszystkich decyzjach będzie wymagany konsensus głównych akcjonariuszy (PGNiG i Gazprom - red.). Wiadomo, że w sprawach błahych będzie konsensus, a przy poważniejszych - nie będzie go - powiedział Aleksander Gudzowaty. Jak dodał, jego spółka analizuje ten dokument.

mkg//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane