• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ostatnie dwa dni dla emigrantów

Ostatnie dwa dni dla emigrantów
Foto: TVN24 Foto: Abolicja podatkowa miała zachęcić Polaków do powrotu z emigracji

W poniedziałek 6 października mija pierwszy termin do skorzystania z abolicji podatkowej. Ten termin jest ważny dla osób, które zarabiały za granicą w 2002 roku. Osoby, pracujące poza krajem w latach 2003-2007, na skorzystanie z abolicji mają jeszcze cztery miesiące.

Udzielona abolicja może przyjąć dwie formy: umorzenia zaległości podatkowej, dla osób, które nie rozliczyli się w Polsce z zagranicznych zarobków, a mieli taki obowiązek. Druga to zwrot części podatku. Z tej formy abolicji mogą skorzystać wszyscy, którzy w Polsce rozliczyli zagraniczne zarobki.

Umorzenie z odsetkami

Doktor Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent UW, zwraca uwagę, że nowa regulacja prawna jest korzystna dla obu wspomnianych grup podatników, szczególnie dla tych osób czasowo pracujących za granicą, które nie złożyły w terminie stosownego zeznania podatkowego. Z punktu widzenia polskiego fiskusa dopuściły się wtedy wykroczenia, ale teraz mogą uzyskane za granicą dochody zalegalizować i osiągnąć oficjalne umorzenie zaległości podatkowej (z odsetkami).

Wykazanie przed organem legalnego dochodu z pracy za granicą, który na skutek skorzystania z abolicji podatkowej nie podlega już dodatkowemu opodatkowaniu w Polsce - skutecznie zakończy wszczęte postępowanie wyjaśniające - przekonuje ekspert.

Które dokumenty? Najlepiej wszystkie.

Zgodnie z przepisami o abolicji podatkowej, podatnicy z niej korzystający muszą przechowywać dokumenty potwierdzające uzyskanie przychodów z pracy i zapłatę podatku za granicą tak długo, aż zobowiązanie podatkowe za rok, którego dotyczyć będzie składany wniosek, ulegnie przedawnieniu (okres pięciu lat). Na ten aspekt zwraca uwagę Olga Kulmińska, doradca podatkowy w KPMG Doradztwo Podatkowe.

- Przepisy nie określają rodzajów dokumentów, jakie podatnik powinien zgromadzić. Wydaje się więc, że ustawodawca zostawia w tym zakresie dowolność podatnikom - wyjaśnia.

- W przypadku osób pracujących za granicą za taką dokumentację można uznać zeznania podatkowe składane w drugim państwie, zaświadczenia wydane przez organy podatkowe czy paski płacowe, jakie pracodawca przedstawił danej osobie (na których widnieje kwota wynagrodzenia, a także kwota pobranego za granicą podatku) - podpowiada Olga Kulmińska.

1. Podatnik musi w urzędzie skarbowym złożyć PIT-AZ. Poza danymi identyfikacyjnymi będzie trzeba w nim podać m.in. wysokość zagranicznych zarobków i zapłacony poza krajem podatek.

2. Poczekaj na decyzję. Po otrzymaniu wniosku urząd wyda decyzję w sprawie albo umorzenia długu, albo zwrotu części podatku. Określi też m.in. wysokość umorzonej zaległości lub kwotę zwrotu.

3. Oblicz termin wypłaty. Podatnicy, którzy będą wnioskować o zwrot części podatku, pieniądze otrzymają po miesiącu od dnia otrzymania decyzji. Warto pilnować tego terminu, bo gdy urząd się spóźni, będzie miał obowiązek wypłaty odsetek za zwłokę.

Ważne: lepiej wcale, niż za późno

Eksperci już wcześniej zwracali jednak uwagę, że z punktu widzenia podatnika lepiej nie składac wniosku wcale, niż zrobić to zbyt późno. Nie dość, że wtedy z abolicji nie skorzystamy, to jeszcze dostarczymi fiskusowi informacji, które pozwolą mu nas ścigać. CZYTAJ WIĘCEJ

Jak wynikało z informacji niektórych urzędów skarbowych, abolicja podatkowa nie budzi specjalnego zainteresowania podatników CZYTAJ WIECEJ

Dzieje się tak mimo iż fiskus reklamował ja nawet w polskich kościołach za granicą CZYTAJ WIĘCEJ.

kap/SK

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane