• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ostatnia chwila na pożegnanie z Waryńskim i Świerczewskim

Ostatnia chwila na pożegnanie z Waryńskim i Świerczewskim
Foto: wikipedia.pl Foto: Czas się pożegnać...

To juz naprawdę ostatnie dni: tylko do końca 2010 roku można wymieniać stare złote na nowe - przypomina Narodowy Bank Polski. Złotówki sprzed denominacji można też przekazać Caritas na pomoc potrzebującym dzieciom.

"31 grudnia 2010 r. dobiega końca okres wymiany pieniędzy sprzed denominacji. Po tym dniu banknoty i monety sprzed 1995 r. ostatecznie stracą swoją wartość i będą jedynie pamiątką. Zanim jednak tak się stanie, można je wymienić na nowe złote w oddziałach okręgowych Narodowego Banku Polskiego i w kasach banków krajowych lub - włączając się w akcję NBP i Caritas Polska - dobrowolnie pomóc najuboższym uczniom w Polsce" - przypomina NBP.

Najmniejszą wartością podlegającą wymianie jest 100 starych złotych. Za banknot z podobizną Ludwika Waryńskiego - lub monety o takiej wartości - dostaniemy 1 grosz. Za 10 tysiecy starych złotych otrzymamy 1 nowy złoty.

Szef Biura Prasowego NBP Przemysław Kuk poinformował, że od listopada Polacy znacznie częściej niż w poprzednich miesiącach wymieniali stare złote na nowe. W oddziale warszawskim banku centralnego dokonano ok. 350 operacji wymiany o łącznej wartości około 50 tys. złotych, podczas gdy w poprzednich miesiącach dokonywano średnio 100-200 operacji o łącznej wartości ok. 20 tys. zł.

- Do oddziału w Szczecinie zgłosiła się para, która brała ślub na początku lat dziewięćdziesiątych. Po prawie dwudziestu latach małżeństwo odnalazło zagubiony prezent ślubny - kopertę, w której były 3 miliony starych złotych. Z kolei kobieta z Opola podczas porządkowania strychu trafiła na banknoty o dzisiejszej wartości około 100 złotych - opowiada Kuk.

Polacy wymieniają nie tylko banknoty, ale też stare monety. Na przykład do oddziału warszawskiego zgłosił się mężczyzna z ważącą kilkadziesiąt kilogramów walizką posegregowanego bilonu, z kolei oddział wrocławski od początku listopada przyjął ok. 400 kg monet.

- Większe zainteresowanie wymianą pieniędzy pokrywa się z prowadzoną od listopada akcją 'Wymieńmy się'. Zgodnie z nią stare złote można zamienić na nowe albo przekazać Caritas na akcję 'Skrzydła' i w ten sposób pomóc potrzebującym dzieciom - powiedział Kuk. Zgromadzone przez Caritas pieniądze bank centralny wymieni na nowe złote. Uzyskana w ten sposób kwota zostanie przeznaczona na opiekę nad dziećmi.

Kuk dodał, że NBP przygotował darmową aplikację na i-Phona, która pozwala zapoznać się z historią denominacji i zawierającą przeglądarkę starych banknotów. Zdaniem Kuka aplikacja jest jednym z bestsellerów w sklepie Apple'a, zajmuje 13 miejsce pod względem najpopularniejszych darmowych aplikacji na i-Phona.

Denominację złotego przeprowadzono 1 stycznia 1995 r. Jeden nowy złoty zastąpił wtedy 10 tys. starych złotych. Starymi złotymi można było się posługiwać do końca 1996 r. Potem wycofano je z obiegu.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane