• rozwiń

Ostatni dzwonek na PIT-a

Ostatni dzwonek na PIT-a
Foto: TVN24\Archiwum Foto: Ostatni dzwonek na złożenie PIT-a i zapłacenie podatków

Jeśli jeszcze nie zdążyłeś rozliczyć się z podatków za 2009 rok, to w piątek masz ostatnią szansę. 30 kwietnia mija termin złożenia rocznego zeznania PIT. Jest to też ostateczny termin zapłacenia podatku.

Polacy lubią rozliczać się w ostatniej chwili. Im bliżej końca terminu rozliczeń, tym każdego dnia rośnie liczba osób składających deklaracje podatkowe. - Dzieje się tak co roku w ostatnich dniach okresu rozliczeniowego - potwierdza rzecznik Rzecznik Prasowy Izby Skarbowej w Warszawie Mirosław Kucharczyk.

Ah, te ulgi...

Z czym Polacy mają największe problemy? Z prawidłowym rozliczeniem ulg, zwłaszcza rehabilitacyjnych, internetowych czy tych z tytułu wychowywania dzieci.

Zakres ulg obowiązujących w tym roku nie zmienił się w porównaniu z poprzednim rokiem. Trzeba pamiętać, że w przypadku rozliczenia ulgi na dzieci należy jednak przyjąć rozliczenie miesięczne, a nie roczne. Odliczeniu od podatku podlega kwota 92,67 zł miesięcznie na każde dziecko. Odliczenie jest więc mniejsze, jesli dziecko urodziło się w trakcie roku.

Marek Kolibski doradca podatkowy z kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy zwraca uwagę, że w przypadku ulgi na internet od dochodu można odpisać maksymalnie 760 zł. - Wydatki powinny być udokumentowane fakturami, które zostały zapłacone w 2009 r. Wydatków na fakturę za grudzień 2009 r., zapłaconą w styczniu 2010 r. nie można wliczyć do ulgi - dodaje.

Dzień ostatniej szansy

W tegorocznym rozliczeniu po raz pierwszy stosuje się dwie stawki podatku, 18 proc. i 32 proc., które zaczęły obowiązywać w ubiegłym roku. Podatek w wysokości 18 proc. (minus tzw. kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 556,02 zł) zapłacimy od dochodów, które nie przekroczyły 85 528 tys. zł. Jeżeli nasze roczne dochody były wyższe od tej kwoty, to podatek wyniesie 14 tys. 839,02 zł plus 32 proc. od nadwyżki ponad 85 528 tys. zł.

PIT należy złożyć do 30 kwietnia - można zrobić to pocztą, ale decyduje wtedy data stempla. Do tego samego dnia należy też zapłacić podatek.

Zgodnie z przepisami ci, którzy wykażą nadpłatę podatku, powinni otrzymać pieniądze w ciągu trzech miesięcy od rozliczenia. PIT-y można składać w urzędach skarbowych oraz przez internet, za pomocą e-deklaracji ministerstwa finansów.

ktu/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane