• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Rosyjskie embargo na wieprzowinę z UE

Ostatni dzwonek dla rolników ze strefy buforowej. Dopłaty tylko do niedzieli

Ostatni dzwonek dla rolników ze strefy buforowej. Dopłaty tylko do niedzieli
Foto: TVN 24 Foto: Ostatnie chwile dla rolników z obecnej strefy buforowej

Rolnicy, których gospodarstwa znajdują się w strefie buforowej wyznaczonej po wykryciu wirusa ASF, jeszcze w sobotę i w niedzielę mogą sprzedawać tuczniki z dopłatą - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki. Dotychczas skupiono około 40 tys. świń. Skup miał być prowadzony do piątku.

Sawicki poinformował w piątek, że unijne rozporządzenie zmieniające granice strefy buforowej wejdzie w życie w poniedziałek i dopiero od tego dnia skup z dopłatą nie będzie już możliwy. Wyjaśnił, że opóźnienie wprowadzenia rozporządzenia wynika z powodu "nieterminowego dostarczenia dokumentu do przedstawicielstwa Polski w Brukseli".

Rolniku, sprawdź obszar strefy

Strefa buforowa została wyznaczona po wykryciu wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dwóch padłych dzików w pobliżu białoruskiej granicy. Obejmuje ona 7 powiatów: 4 w województwie podlaskim, dwa w lubelskim i jeden w mazowieckim. Od poniedziałku będą obowiązywały dwie strefy: jedna - z ograniczeniami, druga - buforowa, w której nie będzie restrykcji, ale będzie prowadzony wzmożony monitoring stad zwierząt.

Strefa z ograniczeniami obejmie: w powiecie sejneńskim - gminę Giby i gminę Sejny wraz z miastem Sejny; w powiecie augustowskim - gminę Lipsk i gminę Płaska; w powiecie białostockim - gminę Czarna Białostocka, gminę Gródek, gminę Supraśl, gminę Wasilków i gminę Michałowo; w powiecie sokólskim - gminę Dąbrowa Białostocka, gminę Janów, gminę Krynki, gminę Kuźnica, gminę Nowy Dwór, gminę Sidra, gminę Sokółka i gminę Szudziałowo.

gmina Giby i Sejny wraz z miastem Sejny w powiecie sejneńskim
gminy Lipsk i Płaska w powiecie augustowskim
gminy Czarna Białostocka, Gródek, Supraśl, Wasilków i Michałowo w powiecie białostockim
gminy Dąbrowa Białostocka, Janów, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka i Szudziałowo w powiecie sokólskim

Gminy wchodzące w skład strefy z ograniczeniami

W tej strefie prowadzony będzie ścisły nadzór nad stadami, a wszystkie odławiane dziki będą badane na obecność wirusa ASF. Sawicki dodał, że trzoda na podstawie świadectw zdrowia może być sprzedawana poza strefę, a przetworzone mięso nie będzie podlegało znakowaniu i nie ma konieczności jego obróbki termicznej. Rolnicy będą mogli liczyć na finansowe wsparcie w zabezpieczeniu gospodarstw przed ewentualnym wtargnięciem dzikich zwierząt czy zabezpieczeń chlewni. Może to być dofinansowanie do zakupu mat dezynfekcyjnych lub budowy ogrodzenia, ale na razie sprawa nie jest przesądzona - dodał szef resortu rolnictwa.

Od poniedziałku nowe zasady dopłat

Minister podkreślił, że od poniedziałku na rekompensaty przy sprzedaży świń mogą liczyć jedynie rolnicy z nowej strefy z ograniczeniami, czyli z czterech powiatów województwa podlaskiego. Poinformował, że dotychczas na potrzeby Agencji Rezerw Materiałowych i zakładów przetwórczych kupiono ok. 40 tys. tuczników. Zauważył też, że "podaż świń w piątek znacznie spadła". Według niego oznacza to, że rolnicy nie mają już sztuk przerośniętych, które chcieliby sprzedać z dopłatą.

Według Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ) prowadzonego przez Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w dotychczasowej strefie buforowej powinno znajdować się ok. 400 tys. świń, w nowej strefie z ograniczeniami znajdzie się ich ok. 44 tys.

Sawicki uważa, że cała akcja skupu nie obejmie więcej niż około 50 tys. tuczników, a pula środków przeznaczona na rekompensaty - 7 mln euro - nie zostanie w całości wykorzystana. KE wyraziła zgodę na skup z dopłatą 20 tys. ton mięsa. Pieniądze na ten cel mają pochodzić w 50 proc. z unijnego budżetu i 50 proc. z krajowego.

Strumień euro

Komisja Europejska określiła wysokość dopłaty (rekompensaty) na poziomie 35,7 euro do 100 kg masy tuszy po uboju. Przysługuje on a do świń o masie od 50 kg oraz macior o masie od 160 kg. Minister zaznaczył, że jeżeli tusza będzie miała więcej niż 100 kg, rolnik i tak dostanie jedynie 37,5 euro, natomiast jeżeli będzie w ona w granicach 50-100, to dopłata będzie korygowana w zależności od wagi.

Wypłatą dopłat zajmie się Agencja Rynku Rolnego. Dotyczą one skupu świń ze strefy buforowej od 26 lutego. Rolnicy mogą wnioskować o rekompensatę na podstawie faktur sprzedaży świń, świadectw zdrowia świń i pozwoleń na przemieszczanie świń objętych fakturami oraz informacji o masie sprzedanych tuczników.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane