• rozwiń

Ostatni dzwonek, by pracodawca rozliczył PIT za ciebie

Ostatni dzwonek, by pracodawca rozliczył PIT za ciebie
Foto: TVN24 Foto: Pracodawca ma obowiązek wypełnić twój PIT-12

Jeśli chcesz, by pracodawca wypełnił za ciebie roczną deklarację podatkową, to masz tydzień na złożenie odpowiedniego oświadczenia - przypomina "Rzeczpospolita". Najpóźniej 9 stycznia twój pracodawca musi otrzymać od ciebie wypełniony druk PIT-12.

Jak wynika z ustawy o PIT, prawo do rozliczenia przez płatnika ma osoba, która przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym złoży płatnikowi oświadczenia na druku PIT-12. To oznacza, że ostateczny termin upływa 9 stycznia - tłumaczy "Rzeczpospolita".

Firma, która otrzyma od pracownika PIT-12, musi według prawa rozliczyć za niego roczny podatek na formularzu PIT-40, wysyłając go później do urzędu skarbowego do końca lutego.

Zmieniałeś pracę? Licz na siebie

Jak wynika z danych pochodzących z Ministerstwa Finansów, zakłady pracy za 2007 rok rozliczyły w ten sposób prawie pół miliona osób.

O czym powinni pamiętać pracownicy? Prawo do rozliczenia przez płatnika mają osoby, które zarabiały przez cały rok w jednej firmie. Jeśli ktoś miał kilku pracodawców lub zmieniał pracę w ciągu roku, musi się rozliczyć sam, składając do urzędu skarbowego PIT-37 do końca kwietnia.

Wynajmujesz mieszkanie? To nie problem

Wyjątkiem są dochody ze sprzedaży nieruchomości oraz inne opodatkowane ryczałtem lub kartą podatkową czy też dochody kapitałowe, które i tak rozliczane są odrębnie. Jeśli więc ktoś np. zarabia na giełdzie lub płaci ryczałt, bo wynajmuje mieszkanie - to nie ma przeszkód, by za pracę w biurze czy urzędzie rozliczył go płatnik - przypomina "Rzeczpospolita".

Co istotne, prawa do rozliczenia przez zakład pracy nie mają natomiast osoby, które planują rozliczenie z małżonkiem lub wychowywanym w pojedynkę dzieckiem. Na rozliczenie przez płatnika nie mogą też liczyć ci, którzy chcą skorzystać z ulg i odliczeń podatkowych. Osoba, która chce uwzględnić np. ulgę internetową czy odliczyć darowiznę, ma obowiązek sama złożyć do urzędu odpowiednie zeznanie.

Są jednak wyjątki. Dotyczy to ulgi na dzieci, a także odliczenia składek na ZUS i zwrot pobranych a nienależnych świadczeń.

eq/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane