• rozwiń

Ostatni dzień na dobrą lokatę

Ostatni dzień na dobrą lokatę
Foto: TVN24 Foto: Ostatnia szansa, żeby zarobić na obligacjach Skarbu Państwa

Inwestujesz w obligacje? 31 grudnia jest praktycznie ostatnim dniem, żeby zrobić to na korzystnych warunkach - przypomina dziennik "Polska". Po Nowym Roku propozycje bezpiecznych inwestycji nie będą już tak atrakcyjne - zmienia się m.in. oprocentowanie najpopularniejszych obligacji Skarbu Państwa, tzw. "dwulatek".

Obligacje dwuletnie były do tej pory sprzedawane z oprocentowaniem na poziomie 6,25 proc. w skali roku. W styczniu 2009 roku oprocentowanie zmaleje o pół punktu procentowego.

Jak to wygląda w praktyce? Z każdych zainwestowanych w obligacje 10 tys. zł klient przy wyższym oprocentowaniu po roku dostanie po odliczeniu "podatku Belki" 506 zł. Przy niższym oprocentowaniu jego zysk wyniesie już tylko 465 zł.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku lokat bankowych. – To już ostatnia chwila, by znaleźć taką ofertę dla siebie – radzi Jarosław Sadowski, analityk z firmy doradczej Expander. – Już od stycznia oprocentowanie depozytów w bankach może zacząć spadać i nie znajdziemy już oferty na 9–10 proc. – dodaje.

Klienci do banków!

Jeżeli więc jeszcze w Sylwestra klient zdecyduje się się na założenie lokaty, powinien skorzystać z wygasających promocji w niektórych bankach. Np. w Nordea Banku mija ostatni dzień, by założyć bardzo atrakcyjną lokatę dającą zysk na poziomie 10 proc. w skali roku. Z kolei w Getin Banku po raz ostatni można skorzystać z promocyjnej oferty 4-miesięcznego depozytu na poziomie 9 proc. w skali roku. Multibank zaś jeszcze tylko dzisiaj oferuje odsetki na poziomie 8,08 proc.

Ostro ścięli stopy

Spadek oprocentowania lokat bankowych wynika przede wszystkim z ostrego cięcia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Na ostatnim posiedzeniu przed świętami RPP zdecydowała się na obniżenie poziomu stóp procentowych o 0,75 pkt proc. do poziomu 5 proc.

Spadek stóp procentowych niesie jednak ze sobą również pozytywne zmiany dla klientów banków. Razem z lokatami powinno również spaść oprocentowanie kredytów.

kcz/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane