• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ospały jak fiskus

Ospały jak fiskus
Foto: sxc.hu Foto: Urzędnicy ministra Rostowskiego zaspali?

Fiskus zapowiadał wprowadzenie od Nowego Roku zmian w podatkach PIT i CIT. Już nie zdąży - wieszczy "Dziennik Gazeta Prawna". Rzeczywiście, na razie powstały tylko założenia zmian przepisów, a żeby nowe regulacje weszły w życie 1 stycznia powinny zostać ogłoszone najpóźniej 30 listopada.

Jak dotąd resort finansów zapowiadał kilka zmian:

 • podwyżkę karnych odsetek od zaległości podatkowych (dziś wynosi ona dwukrotność stopy kredytu lombardowego NBP, fiskus chciałby dodać jeszcze 2 punkty procentowe)
 • nowe zasady opodatkowania prywatnego używania firmowych aut

Żeby nowe przepisy weszły w życie, trzeba uchwalić odpowiednie ustawy - a to trwa. Dotąd resort finansów opublikował jedynie założenia do zmian m.in. w Ordynacji podatkowej, ustawie o PIT i CIT. A zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego zmiany podatkowe w podatkach dochodowych, aby mogły obowiązywać od początku roku, muszą zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw najpóźniej 30 listopada.

"Tymczasem mamy już początek października. Są zatem znikome szanse, aby planowane nowelizacje weszły w życie od początku 2010 roku" - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak wskazuje, na przygotowanie projektu, zakończenie prac parlamentarnych, uzyskanie podpisu prezydenta i opublikowanie ustawy pozostało mniej niż dwa miesiące. Na dodatek projektów ustaw podatkowych parlament nie może rozpatrywać w trybie pilnym.

Gazeta zauważa, że o ile zmiana przepisów dotyczących karnych odsetek mogłaby ewentualnie zostać wprowadzona w trakcie roku podatkowego, to już wprowadzenie podatku od prywatnych podróży służbowym samochodem już nie.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane