• rozwiń

Osiem lat za oszustwo na setki milionów

Karę ośmiu lat więzienia i 720 tys. zł grzywny wymierzył Sąd Okręgowy w Katowicach byłemu właścicielowi Konsorcjum Finansowo-Inwestycyjnego Colloseum, Józefowi Jędruchowi. To główny oskarżony w sprawie oszustw na kwotę blisko 430 mln zł.

Sąd zakazał też Jędruchowi pełnienia stanowisk w spółkach prawa handlowego na 10 lat i zobowiązał go do częściowego naprawienia szkody - w kwocie 55 mln zł. Prokuratura żądała dla niego 11 lat więzienia, ponad miliona złotych grzywny i zakazu pełnienia funkcji w spółkach prawa handlowego przez 10 lat. Chciała też, by - podobnie jak część pozostałych oskarżonych - został on zobowiązany do naprawienia szkody. W przypadku Jędrucha to 345 mln zł.

Adwokat Jędrucha wniósł o uniewinnienie. Jego zdaniem ta sprawa w ogóle nie powinna być rozpatrywana przez sąd karny, bo dotyczy wielostronnych operacji gospodarczych między różnymi podmiotami, a więc ma charakter cywilnoprawnych kontaktów.

13 osób na ławie oskarżonych

Poza Jędruchem - oskarżonym m.in. o wyłudzenie 385 mln zł - w procesie odpowiadało 12 osób, które pełniły funkcje w różnych firmach i odpowiadały przede wszystkim za oszustwa bądź niegospodarność (wszyscy odpowiadają z wolnej stopy). Dwie z nich zostały uniewinnione, postępowanie wobec dwóch innych sąd umorzył. Pozostałym oskarżonym sąd wymierzył kary więzienia - części z nich w zawieszeniu - i grzywny. Część oskarżonych, podobnie jak Jędruch, zostało zobowiązanych do naprawienia części szkody.

Np. b. głównego księgowego i dyrektora do spraw finansowych PSE Krzysztofa Ł. sąd skazał na 3 lata więzienia, pełnomocnika różnych firm Ryszarda S. na 4 lata i 3 miesiące. Roman N. - b. główny księgowy i dyrektor ds. finansowych BZE został skazany na 3 lata i 9 miesięcy pozbawienia wolności. Krzysztof L., któremu prokuratura zarzuciła oszustwo w związku z pełnieniem funkcji prezesa spółki Węglostal usłyszał wyrok 2 lat wiezienia w zawieszeniu.

Uniewinniony został Andrzej M., który był wiceprezesem Huty Pokój, podobny wyrok usłyszał b. dyrektor ds. ekonomicznych BZE Ryszard P. B. prezes Colloseum Mariusz Ł. Został skazany na 1,5 roku w zawieszeniu, a Lidia W., która byłą główną księgową w tej spółce - rok w zawieszeniu.

Jedna z największych afer

Pod względem wielkości wyrządzonej szkody trwający ponad pięć lat proces był jedną z największych spraw w Polsce. Sąd rozpatrywał ją na 177 terminach rozpraw. Akta sprawy liczą 240 tomów. Sędzia Robert Kirejew odczytywał 66-stronicowy wyrok przez blisko trzy godziny.

Z ustaleń śledztwa wynika, że większość z 430 mln zł została wyłudzona w obrocie wierzytelnościami, a głównymi oszukanymi były należące do Skarbu Państwa firmy: Będziński Zakład Elektroenergetyczny (BZE) i Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

Jędruch zapowiada apelację

Józef Jędruch, zapowiada, że zaskarży wyrok katowickiego sądu. - Poprosimy o uzasadnienie i na pewno będziemy składali apelację - powiedział Jędruch dziennikarzom po ogłoszeniu wyroku. Zobaczymy, co powie sąd apelacyjny, jestem zadowolony, że sprawa będzie rozpatrywana przez sąd II instancji - dodał. Podkreślił, że nawet jeśli wyrok zostanie utrzymany w mocy, niewiele zostanie mu do odsiedzenia.

kaw,dan\mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane