• rozwiń

Osiatyński: tempo wzrostu PKB w tym roku niższe, niż sądzono

Osiatyński: tempo wzrostu PKB w tym roku niższe, niż sądzono
Foto: media.gm.com Foto: Osiatyński: tempo wzrostu PKB w Polsce w tym roku będzie niższe, niż wcześniej sądzono

W ocenie Jerzego Osiatyńskiego z Rady Polityki Pieniężnej tempo wzrostu PKB w Polsce w tym roku będzie niższe, niż wcześniej sądzono i wyniesie między 2,8 a 3,2 proc.

- Początkowo bardziej martwiłem się o III i IV kwartał tego roku niż o II kwartał. Niestety, jest teraz jasne, że spowolnienie przyszło wcześniej, niż się spodziewałem i będzie głębsze. Wynik pomiędzy 2,8 a 3,2 proc. (w całym 2014 r. - PAP) nie będzie zaskoczeniem - powiedział Osiatyński w wywiadzie dla The Wall Street Journal.

W lipcowej projekcji NBP wzrost PKB w 2014 roku prognozowany jest na poziomie 3,6 proc.

Perspektywa inflacji

Osiatyński poinformował także, że chce poczekać na ostateczne dane o wzroście PKB w II kwartale i dane makroekonomiczne publikowane w sierpniu. Członek RPP uważa, że perspektywy inflacji oraz wykorzystania mocy produkcyjnych "nie uzasadniają tak wysokich stóp procentowych".

- Będą prowadziły do znacznego napływu kapitału do Polski ze względu na dysparytet stóp procentowych, umacniając polską walutę, co ograniczy konkurencyjność eksporterów i będzie wywierało jeszcze większą presję na inflację - uważa Osiatyński.

Z drugiej strony członek Rady wskazał, że obniżenie stóp procentowych zbyt mocno niesie ze sobą ryzyko powstania baniek spekulacyjnych na rynku nieruchomości lub rynku finansowym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane