• rozwiń
  • WIG20 2177.69 -0.08%
  • WIG30 2472.88 +0.07%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:01

Dostosuj

Orłowski: O nasze emerytury możemy być spokojni

Orłowski: O nasze emerytury możemy być spokojni
Foto: TVN24 Foto: Giełda a emerytury

- Emerytura to inwestycja długoterminowa i nawet gwałtowne spadki na giełdzie nie spowodują znaczących strat w funduszach emerytalnych - uspokajał "Gość poranny" TVN24, były doradca ekonomiczny prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, prof. Witold Orłowski.

Zdaniem prof. Orłowskiego, obecna kiepska sytuacja na warszawskiej giełdzie spowodowana jest względami psychologicznymi. - Przez ostatnie lata na stale rosnącą giełdę weszło tysiące niedoświadczonych inwestorów, którzy lokowali swoje pieniądze poprzez fundusze inwestycyjne. Teraz uciekają z giełdy - tłumaczył ekspert.

Orłowski uspokajał jednak, że panika na giełdzie nie powinna odbić się na poziomie przyszłych emerytur. Obawy o to pojawiły się, ponieważ pieniądze odkładane przez Polaków w tzw. II filarze, są często inwestowane na giełdzie przez zarządzające nimi fundusze emerytalne. - Obecne straty funduszy są jedynie papierowe. Należy zwrócić uwagę, że nawet po ostatnich spadkach giełda jest wyżej niż np. na początku zeszłego roku - powiedział prof. Orłowski. Zapewnił też, że emeryci nie powinni bać się o swoje emerytury.

Krach nie, recesja tak

Prof. Orłowski odniósł się także do problemów gospodarki amerykańskiej, które wpływają na sytuację na polskim rynku. - Pytanie brzmi czy to początek załamania gospodarczego, czy tylko przejściowej recesji. Ja przychylałbym się do tej drugiej opcji - powiedział ekspert.

Jego zdaniem najczarniejszy scenariusz to sytuacja, w której krach w USA pociąga za sobą ogromne spadki w Europie. - W takim przypadku, zmalałby popyt na dobra z Chin, a to z kolei spowodowałoby spowolnienie gospodarcze. Wtedy ujawniłyby się ukryte problemy Państwa Środka - sytuacja w przemyśle ciężkim i sektorze bankowym - mówił ekonomista. Natychmiast zastrzegł jednak, że tak pesymistyczny ciąg wydarzeń jest mało prawdopodobny.

Jak zauważył prof. Orłowski, optymistyczne są też prognozy dla Polski. - Jesteśmy miejscem bezpiecznym inwestycyjnie. Polska nie jest już krajem rozwijającym się, mamy stabilną gospodarkę i w przypadku światowego kryzysu odczujemy go mniej dotkliwie niż inni - uspokajał.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane