• rozwiń

Orlen zapewnia: Rosjanom Możejek nie sprzedajemy

Orlen zapewnia: Rosjanom Możejek nie sprzedajemy
Foto: TVN24 Foto: Zamieszania wokół Możejek ciąg dalszy

- Rosnieft, największy koncern naftowy w Rosji, jest bliski odkupienia od polskiego PKN Orlen 25 proc. akcji rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach, na Litwie - podał w poniedziałek dziennik "Wriemia Nowostiej". W zamian Rosnieft miałby zagwarantować wznowienie dostaw ropy do Orlen Lietuva rurociągiem "Przyjaźń". PKN Orlen dementuje te informacje.

Rosyjska gazeta nie ujawnia źródła swojej informacji. Tyle, że 24 lutego premier Litwy Andrius Kubilius również podał, że PKN Orlen może sprzedać 25 proc. akcji zakładów w Możejkach inwestorowi z Rosji, jeśli otrzyma gwarancje wznowienia dostaw rosyjskiej ropy rurociągiem "Przyjaźń".

W 2006 roku, rok po tym jak

Orlen przejął kontrolę nad Możejkami, rosyjski Transnieft zawiesił dostawy ropy do rafinerii w Możejkach, tłumacząc to awarią na odcinku ropociągu "Przyjaźń", którym rosyjska ropa płynęła do zakładów w Możejkach. Surowiec do Orlen Lietuva jest obecnie dostarczany tankowcami i koleją, co pogorszyło sytuację finansową rafinerii.

Kłopotliwa rafineria

Media litewskie, polskie i rosyjskie od kilku miesięcy spekulują na temat możliwości sprzedaży przez PKN Orlen udziałów w rafinerii w Możejkach, w tym partnerowi z Rosji. Pogłoski takie pojawiły się także ostatnio w kontekście nieudanych dla polskiego koncernu starań o przejęcie kontroli operacyjnej nad litewskim, państwowym terminalem morskim Klaipedos Nafta, głównym punktem eksportowym produktów Orlen Lietuva.

Szef Orlenu Jacek Krawiec podkreślał niedawno, że zarząd spółki jeszcze w tym roku chce rozwiązać sprawę Możejek. Z kolei wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski oznajmił, że resort chce, aby do września wyjaśniła się kwestia odzyskania rentowności przez Orlen Lietuva.

Orlen zaprzecza

PKN Orlen oświadczył jednak poniedziałek, że nie prowadzi w tym zakresie żadnych negocjacji.

- Informacje podane przez "Wremia Nowostiej" na temat rzekomo planowanej sprzedaży pakietu akcji ORLEN Lietuva rosyjskiemu koncernowi Rosnieft są medialną spekulacją i nie mają pokrycia w faktach - napisała spółka w oświadczeniu.

mkg/mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane