• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Orlen za pół roku wyjdzie z Możejek

Orlen za pół roku wyjdzie z Możejek
Foto: TVN24 Foto: Orlen ostatecznie sprzeda Możejki?

Największy akcjonariusz PKN Orlen - czyli resort skarbu - jest zdecydowany sprzedać rafinerię w Możejkach na Litwie - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna". Według niej decyzja może zapaść już we wrześniu.

Gazeta przypomina ultimatum, jakie polski rząd dał Litwie na rozwiązanie problemów w Możejkach. Jego termin mija właśnie za dwa miesiące.

Chodzi o odbudowę torów prowadzących z rafinerii w stronę Łotwy oraz obniżenie opłat za przewozy koleją - obecnie surowiec do zakładu dostarczany jest cysternami z portu w Kłajpedzie. Od tych działań zależy rentowność Możejek.

Jak twierdzą informatorzy "Dziennika Gazety Prawnej", Wilno nie zamierza jednak spełnić polskich żądań. Resort skarbu jest gotowy na taki scenariusz i zakłada częściową sprzedaż rafinerii, a nawet możliwość całkowitego wycofania się polskiej spółki z Litwy.

Jednocześnie wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski zapowiada na łamach "DGP", że jeszcze w czasie wakacji podejmie kolejne rozmowy z Litwinami. Ale też nie przyjmuje proponowanego przez nich terminu odbudowy torów w 2012 roku.

Z ustaleń gazety wynika, że w PKN Orlen czekają tylko na decyzję ministerstwa. Jeśli będzie zgoda resortu, sprzedaż rafinerii może być sfinalizowana nawet w ciągu pół roku. "DGP" przypomina, że już przed kilkoma miesiącami spółka otrzymała kilka atrakcyjnych propozycji kupna. Przejęciem zainteresowane są koncerny rosyjskie.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane