• rozwiń

Orlen wśród globalnych gigantów

Orlen wśród globalnych gigantów
Foto: TVN24 Foto: Orlen 477. na świecie

Amerykańska sieć sklepów Wal-Mart pozostaje największą firmą świata. Na liście 500 czołowych przedsiębiorstw świata magazyny „Fortune” znalazł się także nasz PKN Orlen - jako jedyna firma z Europy Środkowo-Wschodniej - zauważa "Rzeczpospolita".

"Rzeczpospolita" omawia opublikowaną po raz 15. przez amerykański miesięcznik „Fortune” listę 500 największych firm na świecie. Ich łączne przychody to 23,6 bilionów dolarów, są więc o 13 procent wyższe niż rok wcześniej. Ich zyski zbliżyły się do 1,6 biliona dolarów. W koncernach tych pracuje ponad 54 mln osób.

Czołówkę zestawienia zdominowały firmy z sektora bankowego – w pierwszej setce jest ich 18. A na całej liście aż 67. Drugim miejscem mogą się poszczycić koncerny paliwowe. Branża ta jest zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o pierwszą dziesiątkę - podkreśla "Rzeczpospolita".

Na listę dostał się także nasz PKN Orlen, który z przychodami na poziomie 17,6 mld dol. uplasował się na 477. miejscu. To spadek z 432. pozycji zajmowanej przed rokiem. Wyżej znalazł się za to pod względem zysku. 639,6 mln dol. dało mu 408. lokatę.

Pierwsza "10" listy Global 500

1. Wal-Mart Stores
2. Exxon Mobil
3. Chevron
4. General Motors
5. ConocoPhillips
6. General Electric
7. Ford Motor
8. Citigroup
9. Bank of America
10. AT&T

Źródło: "Fortune"

Kolejnymi znaczącymi sektorami okazały się branża motoryzacyjna oraz sieci handlowe.

Pomaga nam dolar
Twórcy Global 500 zauważają, że firmy z tzw. emerging markets, czyli krajów wschodzących, coraz częściej udowadniają swoją siłę, podczas gdy kurczy się rola koncernów amerykańskich. Przedsiębiorstwom spoza USA pomaga także osłabiający się dolar. Przeliczane na tę walutę wyniki prezentowane z zestawieniu są wyższe także dzięki różnicom kursowym.

Jednak mimo wszystko na liście nadal dominują Stany Zjednoczone. Znalazło się na niej aż 153 firm z tego kraju, które w sumie miały w 2007 roku 7,7 bln dol. przychodów. Na drugim miejscu uplasowała się Japonia – 64 firmy i 2,6 bln dol. przychodów. Europejskie potęgi, takie jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania, umieściły w zestawieniu po blisko 40 przedsiębiorstw - wylicza "Rzeczpospolita".

Niestety, zabrakło w nim praktycznie firm z Europy Środkowo-Wschodniej. Nie ma tam przedsiębiorstw z Czech czy Węgier. Jedynym reprezentantem regionu jest właśnie nasz PKN Orlen.

Wyraźnie rośnie natomiast znaczenie firm pozaeuropejskich. Jeszcze niespełna 10 lat temu w Global 500 takie kraje, jak Indie, Meksyk czy Rosję reprezentowały jedna – dwie firmy. Dziś w Indiach działa aż siedmiu gigantów z Indian Oil na czele, a w Rosji i Meksyku po pięć. Licznie reprezentowane są także kraje azjatyckie. Na Global 500 trafiło 29 firm chińskich – to tyle, ile łącznie umieściły Włochy, Hiszpania i Australia. Do zestawienia trafiło też 15 firm z Korei Południowej (m. in. Samsung Electronics oraz LG).

Jak podkreśla "Rzeczpospolita", wielu światowych gigantów zdecydowało się w ostatnich latach rozwijać działalność w naszym kraju. I to nie tylko handlową, ale także produkcyjną, a nawet badawczo-rozwojową. Przykłady to m.in. Toyota Motor (numer 5. na liście), Hewlett-Packard (pozycja 41.) czy też LG (pozycja 67.).

bgr/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane