• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Orlen kupi spokój w Rosji Możejkami?

Orlen kupi spokój w Rosji Możejkami?
Foto: TV CNBC Biznes Foto: Możejki albo gaz?

- Nadchodzi moment, w którym należy zapytać Rosjan, jakie byłyby warunki odblokowania dostaw ropy do Możejek przez rurociąg Przyjaźń - powiedział TVN CNBC Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen. Jeśli rozmowy nie przyniosłyby jednak skutku, to koncern jest w stanie sprzedać Rosjanom litewską rafinerię. Choćby po to, żeby uzyskać kontrolę nad terminalem w Kłajpedzie.

Należąca do płockiego koncernu rafineria w Możejkach, jest od trzech lat odcięta od lądowych dostaw surowca rurociągiem "Przyjaźń" po tym, jak pożar strawił jego część. Rosjanie, którzy od dawna mają ochotę na Możejki ociągają się z remontem, a tymczasem sprowadzanie ropy, także rosyjskiej, drogą morską kosztuje Orlen krocie.

Orlen ma też jednak drugi problem na Litwie. Koncern od kilku lat chce przejąć litewski terminal w Kłajpedzie, ale Rosjanie blokują transakcję.

Oddadzą Możejki za Kłajpedę?

Jacek Krawiec przyznał w TVN CNBC, że spółka nie prowadzi na razie żadnych rozmów z Rosjanami w celu odblokowania dostaw do Możejek, ale przymierza się do nich.

- Jesteśmy bardzo blisko wysondowania strony rosyjskiej, czy jest możliwość przywrócenia tych dostaw. Strona rosyjska utrzymuje, że jest technicznie niesprawny - przyznaje Krawiec.

Krawiec pytany, czy dla ugrania czegoś w sprawie Kłajpedy, jest gotowy sprzedać Możejki Rosjanom, odpowiada: - To jest ostateczność, ale w tej chwili nie można wykluczyć żadnego wariantu.

mkg /ola

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane