• rozwiń
  • WIG20 2303.31 -1.19%
  • WIG30 2649.09 -1.03%
  • WIG 59480.64 -0.87%
  • sWIG80 11638.94 +0.08%
  • mWIG40 4036.65 -0.19%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Orlen i Lotos zapłacą za zmowę

Orlen i Lotos zapłacą za zmowę
Foto: TVN24 Foto: Potentaci zapłacą

Sąd Apelacyjny utrzymał sankcje finansowe nałożone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i potwierdził, że PKN Orlen i Grupa Lotos zawarły niedozwolone porozumienie, polegające na wspólnym zakończeniu produkcji i sprzedaży benzyny uniwersalnej U-95.

Jak poinformował w poniedziałek UOKiK, chodzi decyzję Urzędu z grudnia 2007 r. i kary w wysokości 4,5 mln zł dla PKN Orlen oraz 1 mln zł dla Grupy Lotos.

Ustalono wówczas, że dwie największe spółki paliwowe w Polsce wspólnie ustaliły zakończenie produkcji i sprzedaży benzyny uniwersalnej U-95, przeznaczonej do samochodów wyposażonych w silniki starszej generacji. Z inicjatywą porozumienia wystąpił PKN Orlen, który przygotowując plan zakończenia sprzedaży tego paliwa za niezbędne uznał przeprowadzenie go wspólnie z Grupą Lotos - poinformowała rzecznik UOKiK Małgorzata Cieloch.

Kary utrzymane

Urząd w swoim rozstrzygnięciu nie kwestionował wycofania paliwa z obrotu, a jedynie wskazał na wspólne uzgodnienie działań pomiędzy konkurentami. UOKiK uznał, że celem zawartego porozumienia było niedopuszczenie do sytuacji, w której jeden z przedsiębiorców wycofa się z produkcji i sprzedaży U-95, a drugi zdominuje sektor. Działając w ten sposób spółki ustaliły sposób zachowania i wyeliminowały wszelką niepewność co do poczynań konkurenta. Za praktyki naruszające konkurencję na przedsiębiorców zostały nałożone kary pieniężne.

PKN Orlen i Lotos odwołały się od tej decyzji, jednak w maju 2010 r. Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił te odwołania. 11 lutego 2011 roku Sąd Apelacyjny podzielił argumentacje Urzędu i potwierdził, że doszło do niedozwolonego porozumienia. Utrzymane zostały również sankcje finansowe nałożone na PKN Orlen oraz Grupę Lotos - napisano w komunikacie.

mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane