• rozwiń

Orlen chce połknąć całe Możejki

Orlen chce połknąć całe Możejki
Foto: TVN24 Foto: Orlen chce pełnej kontroli nad litewską rafinerią

PKN Orlen jest zainteresowany wykupieniem udziałów litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta, którymi obecnie zarządza litewski rząd. Nowy prezes Orlenu Wojciech Heydel rozmawiał o tym w czwartek z litewskim premierem Gediminasem Kirkilasem.

PKN Orlen przejął kontrolny pakiet akcji Możejek w połowie grudnia 2006. Obecnie ma 90,02 proc., a 9,98 proc. akcji należy do rządu Litwy.

Polski koncern zainteresowany jest nie tylko posiadaniem wszystkich akcji rafinerii, ale też nabyciem udziałów w spółce Klajpedos Nafta, zarządzającej terminalem w Kłajpedzie, a także budową rurociągu produktywnego z Możejek do tego terminalu i terminalu w Butyndze.

Według PKN Orlen, korzyści ekonomiczne byłyby spore. Przesył paliw rurą byłby tańszy niż przewóz koleją. Wstępnie szacuje się, że oszczędności mogłyby wynieść kilkadziesiąt milionów dolarów rocznie.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej prezes Wojciech Heydel, w pierwszym kwartale br. Mażeikiu Nafta przerobiła 832,5 tys. ton surowca, co stanowi o 60 proc. więcej aniżeli w tym samym okresie w roku ubiegłym.

Natomiast przychody rafinerii w pierwszym kwartale wyniósł 3,619 mld litów (około 3,619 mld złotych), w ubiegłym roku w tym samym okresie dochód stanowił 1,579 mld litów.

Na lepszy wynik wpłynęło odbudowanie kolumny do destylacji próżniowej, która spłonęła w październiku 2006 roku.

mkg ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane