• rozwiń
  • WIG20 2202.91 -1.30%
  • WIG30 2505.60 -1.03%
  • WIG 56329.01 -0.94%
  • sWIG80 10835.39 +0.11%
  • mWIG40 3874.07 -0.13%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Orco porozumiało się z bankiem ws. finansowania "żagla". Akcje wystrzeliły w górę

Orco zyskuje na GPW Odtwórz: Orco zyskuje na GPW
Foto: Wikipedia/Wistula CC-BY-SA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Orco poinformowała o porozumieniu z PKO SA | Video: Orco zyskuje na GPW

Orco Property Group zawarła porozumienie z bankiem Pekao ws. przejęcia wierzytelności kredytowych związanych z budową luksusowego wieżowca Złota 44 w Warszawie od swojej spółki Orco Property sp. z o.o., odpowiedzialnej za budowę tego apartamentowca - poinformowała firma w komunikacie. Po godz. 10.00 notowane na GPW akcje Orco zyskiwały 17 proc.

Nabycie wierzytelności kredytowej z Pekao SA jest finansowane z kredytu pomostowego, do chwili zbycia przez Orco części aktywów.

"Zgodnie z warunkami umowy (...) OPG zakupi wszystkie należności pieniężne Pekao od sp. Orco Property sp. z o.o., spółki holdingowej projektu Złota, wraz z zabezpieczeniem Pekao" - czytamy w komunikacie.

Jak pisaliśmy, na początku kwietnia Orco Property poinformowała o otrzymaniu wypowiedzenia kredytu na zakończenie projektu Złota w Warszawie. Spółkę wezwano do spłaty kredytów o wartości 171,1 mln zł i 19,6 mln euro, czyli w sumie ok. 252,8 mln zł. Na uregulowanie płatności dostała 30 dni.

Z problemami

Budowa zaprojektowanego przez Daniela Libeskinda blisko 200-metrowego wieżowca ruszyła w marcu 2008 r. Miało powstać 251 apartamentów, w tym sześć luksusowych na samym szczycie budowli.

Rok później, po wybudowaniu 17 kondygnacji, z powodu problemów finansowych inwestora robotnicy opuścili plac budowy. Kolejny cios przyszedł ze strony sądu administracyjnego, który zablokował pozwolenie na budowę z powodu protestów sąsiadów. Ci złożyli ich ok. 30. Sąd wykazał także braki formalne w dokumentach wydanych przez wojewodę mazowieckiego.

Pozwolenie odesłano do ponownego rozpatrzenia, a wojewoda utrzymał je w mocy i podtrzymał zgodę na budowę. Prace zostały wznowione w styczniu 2011 r. W grudniu firma zapowiadała, że pierwsi lokatorzy będą się mogli wprowadzić na początku 2013 r. Prace postępowały na tyle szybko, że 1 lutego 2012 r. na szczycie budynku zawisła wiecha, a już w kwietniu Orco chwaliło się sprzedażą ponad 1/3 apartamentów.

"Porażka finansowa całej grupy"

Wydawało się, że mimo początkowych trudności, inwestycja zostanie ukończona w 2014 r. Dlatego wszystkich zdumiała informacja sprzed tygodnia o sprzedaży znanej inwestycji. Jak się okazało, problemy dotknęły wykonawce projektu. W komunikacie Orco napisała: "Luksusowy projekt mieszkaniowy Złota 44 jesienią 2013 r. okazał się zasadniczą porażką finansową dla całej grupy. Jest wiele przyczyn tego stanu rzeczy, w tym brak finansowania ze względu na złamanie postanowień umowy, rezygnacja głównego wykonawcy oraz brak powodzenia w sprzedaży".

"Z tego powodu pod koniec 2013 r. rada nadzorcza zdecydowała o zawieszeniu prac i sprzedaży całego projektu w takim stadium, w jakim on się obecnie znajduje (...) 26 marca przyznano OTT Properties (podmiot powiązany z poprzednim zarządem), krótkoterminową opcję odkupu projektu" - pisano dalej.

Po tej informacji akcje Orco mocno traciły na wartości.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane