• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

OPZZ: Jest zgoda ws. stoczni

OPZZ: Jest zgoda ws. stoczni
Foto: TVN24 Foto: stocznie111.avi

Jest pozytywna opinia Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w sprawie projektu specjalnej ustawy stoczniowej, dotyczącej restrukturyzacji zakładów w Gdyni i Szczecinie. We wtorek projekt trafi pod obrady rządu.

- Cieszę się z opinii OPZZ, która będzie z korzyścią dla wszystkich pracowników obu stoczni. Czas poświęcony na negocjacje z przedstawicielami tego związku zawodowego nie był czasem straconym. Resort skarbu chce współpracować ze wszystkimi związkami stoczni w dalszych pracach legislacyjnych nad projektem - powiedział wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik po uzyskaniu akceptacji związkowców. Teraz zaopiniowanym przez OPZZ projektem zajmie się rząd.

Wiec z trumną

OPZZ zgłosiło tylko "formalno-prawne" uwagi do przyszłej ustawy. W sobotę związkowcy stoczni w Gdyni i Szczecinie podpisali porozumienie z rządem w sprawie restrukturyzacji zakładów. Odszkodowania dla stoczniowców, którzy skorzystają z programu dobrowolnych odejść, mają wynieść od 20 tys. zł do 60 tys. zł, w zależności od stażu pracy. Program ochronny dla pracowników obu stoczni oraz ich spółek zależnych będzie kosztował od 400 mln zł do 500 mln zł.

W poniedziałek w Gdyni około tysiąca stoczniowców uczestniczyło w wiecu informacyjnym przed budynkiem dyrekcji stoczni. Związki zawodowe działające w zakładzie przedstawiły załodze szczegóły zawartego porozumienia. Wiec poprzedziło przejście stoczniowców w kondukcie żałobnym z trumną symbolizującą upadek stoczni.

Tworzenie specjalnej ustawy jest związane z decyzją Komisji Europejskiej, która uznała, że pomoc udzielona stoczniom w Gdyni i Szczecinie jest nielegalna i dała polskiemu rządowi czas do 6 czerwca 2009 roku na wyprzedaż ich majątku. Ma to pozwolić na kontynuowanie ich działalności i zachowanie miejsc pracy.

eq ram/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane