• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Opóźnienia na kolei? "NIK się myli"

Opóźnienia na kolei? "NIK się myli"
Foto: TVN24 Foto: PKP odpiera zarzuty NIK

Modernizacja i budowa dworców kolejowych na Euro 2012 przebiegają zgodnie z planami - zapewnił rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski w odpowiedzi na zarzuty Najwyższej Izby Kontroli. W opublikowanym dziś raporcie, NIK stwierdziła, że budowa dworców opóźnia się.

Jak twierdzą kolejarze, raport NIK zawiera nieaktualne dane z ubiegłego roku. - Co więcej, prowadzona w 2009 roku kontrola nie wykazała nieprawidłowości, ani opóźnień w prowadzeniu inwestycji dworcowych na czas EURO 2012 - poinformował Kurpiewski.

Tymczasem, jak wykazał NIK, w czwartym kwartale 2009 r. wszystkie osiem inwestycji dotyczących modernizacji dworców, zamieszczonych w wykazie przedsięwzięć Euro 2012, było na etapie przygotowawczym. W informacji o wynikach kontroli napisano, że w żadnej z planowanych inwestycji nie został wyłoniony wykonawca robót budowlanych.

W trzech przypadkach - chodzi o Wrocław Główny, Kraków Główny, Gdynię Główną - NIK stwierdził opóźnienia w realizacji harmonogramów etapu przygotowawczego i zwiększenie planowanych kosztów inwestycji. Również w trzech przypadkach - inwestycje na dworcach Katowice Osobowa, Poznań Główny, Warszawa Zachodnia - dostrzegł opóźnienia w postępowaniach dotyczących wyboru inwestora.

PKP: Prace już rozpoczęte

Kolejarze odpowiadają, że wybrano wykonawców, a na kilku dworcach rozpoczęły się już prace budowlane i modernizacyjne. Na dworcu Głównym we Wrocławiu prace zaczęły się w kwietniu br., a od sierpnia trwają na dworcach Gdynia Główna, Warszawa Wschodnia i Warszawa Centralna.

Kurpiewski poinformował, że w połowie lipca podpisano umowę z wykonawcą prac budowlanych na dworcu Warszawa Stadion. Projekt ma być gotowy do końca trzeciego kwartału, a remont ma ruszyć pod koniec roku. W czerwcu została podpisana umowa z węgierską firmą Trigranit na przebudowę dworca Poznań Główny. Wykonawca jest też wybrany dla przebudowy dworca Głównego w Krakowie. Budowa podziemnego dworca ma się tam zacząć w trzecim kwartale 2010 r.

- Wszystkie te prace, zgodnie z założeniami, zakończą się przed Euro 2012 - zapewnił rzecznik Grupy PKP.

NIK stwierdził, że terminy oddania do użytku siedmiu zmodernizowanych dworców w 2012 r. są zagrożone; inwestycje te nie będą zakończone przed mistrzostwami. Zdaniem NIK, szczególne zagrożenie realizacji inwestycji przed czerwcem 2012 istnieje w przypadku dworców Katowice Osobowa, Poznań Główny i Warszawa Zachodnia.

bgr/mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane