• rozwiń

Opłata za bagaż? "Linie lotnicze mogą pobierać"

Opłata za bagaż? "Linie lotnicze mogą pobierać"
Foto: sxc.hu Foto: Linie lotnicze mogą pobierać odrębne opłaty za nadanie bagażu

Linie lotnicze mogą pobierać odrębne opłaty za nadanie bagażu - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, uznając, że hiszpańskie przepisy zabraniające pobierania takich opłat są niezgodne z prawem UE.

Trybunał zauważył w swoim orzeczeniu, że wiele linii lotniczych oferuje obecnie loty po możliwie najniższej cenie. W ramach tego modelu biznesowego transport bagażu jest uznawany za uzupełniającą usługę, dlatego linie lotnicze mogą pobierać dodatkową opłatę za tę usługę.

Pasażer bez bagażu

Sędziowie wskazują też, że "nie można wykluczyć, iż niektórzy pasażerowie wolą podróżować bez nadanego bagażu, aby ograniczyć koszt swego biletu lotniczego".

- Z tego względu usługa związana z transportem nadanego bagażu nie może być uważana za obowiązkową czy konieczną - ocenił Trybunał.

Co z opłatami?

Jednocześnie uznał, że linie lotnicze nie mogą pobierać dodatkowych opłat za transport bagażu podręcznego (co jest częścią usługi, związanej z transportem pasażera), pod warunkiem, że bagaż taki odpowiada wymogom związanym z wagą i wymiarami oraz zasadom bezpieczeństwa.

Orzeczenie Trybunału to odpowiedź na pytanie, skierowane przez hiszpański sąd administracyjny i dotyczące kary finansowej, jaką urząd ochrony konsumentów w hiszpańskim regionie Galicja nałożył na linie lotnicze Vueling Airlines za obciążenie pasażera osobną opłatą za nadany bagaż. Vueling miał zapłacić 3 tys. euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane