• rozwiń
  • WIG20 2232.23 +0.27%
  • WIG30 2529.47 +0.24%
  • WIG 58730.98 +0.19%
  • sWIG80 11647.00 +0.51%
  • mWIG40 3749.47 +0.01%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:21

Dostosuj

Opel pnie się w górę

Opel pnie się w górę
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Opel planuje spory zysk

W ciągu czterech najbliższych lat Opel chce osiągnąć marżę zysku na poziomie 4-5 proc. - poinformował szef tej europejskiej marki General Motors, Nick Reilly. Dobre wiadomości płyną także z gliwickiej fabryki Opla. Tamtejsi związkowcy wynegocjowali na przyszły rok ponad trzyprocentowe podwyżki oraz jednorazową premię. W tym roku ich płace były zamrożone.

Według analityków cele wyznaczone przez szefa Opla są ambitne, ale ryzykowne. Nick Reilly dodał, że Opla czeka kolejny trudny rok, bo w Europie wygasną już rządowe plany dopłat do zakupu aut. Firma chce jednak zacząć na siebie zarabiać w 2011 r., a rok później - wypracować już "przyzwoity" zysk. Jego zdaniem, będzie on możliwy dzięki odpowiedniemu zwrotowi na inwestycjach i kapitale.

Nick Reilly zapowiedział, że w połowie stycznia zaprezentuje konkretny plan restrukturyzacji Opla, który ma być wart 3 mld 300 mln euro i ma zakładać zwolnienie 8,5 tys. osób. Sześć tygodni temu General Motors podjął zaskakującą decyzję o tym, że nie sprzeda Opla konsorcjum Magny i Sbierbanku, tylko zatrzyma tę markę.

W Gliwicach podwyżki

Tymczasem związkowcy z gliwickiej fabryki Opla wynegocjowali na przyszły rok ponad trzyprocentowe podwyżki oraz jednorazową premię za udane wdrożenie do produkcji astry czwartej generacji. W mijającym, kryzysowym dla motoryzacji roku płace w zakładzie były zamrożone.

- Dyrekcja General Motors Europe zaakceptowała postulaty zakładowej Solidarności, ale do podpisania porozumienia potrzebna jest jeszcze akceptacja Europejskiej Rady Zakładowej GM - zaznaczył wiceszef Solidarności w gliwickim Oplu, Mirosław Rzeźniczek.

Związkowcy wyliczyli, że średnia podwyżka od stycznia przyszłego roku wyniesie ok. 120 zł brutto miesięcznie, a jednorazowa premia w kwietniu (3,3 proc. rocznego, indywidualnego wynagrodzenia za 2009 r.) to średnio ok. 1,5 tys. zł.

W następnych latach będzie lepiej

Związkowcy liczą też na wzrost wynagrodzeń w kolejnych latach. Oprócz przyszłorocznej podwyżki i jednorazowej premii, w roku 2011 ma nastąpić waloryzacja funduszu płac, zgodnie ze wskaźnikiem wzrostu wynagrodzeń w woj. śląskim za rok 2010.

Zgodnie z wynegocjowanym porozumieniem, dotychczasowa struktura wynagrodzeń w zakładzie nie ulegnie zmianie. Zapewniony zostanie udział pracowników w zysku i w akcjach na takich samych zasadach jak w innych zakładach Opla w Europie, gdy zasady te zostaną ostatecznie opracowane.

Porozumienie płacowe związkowcy negocjowali z szefem produkcji GM Europe, Reinaldem Hobenem. Związkowcy liczyli, że porozumienie uzyska akceptację Europejskiej Rady Zakładowej jeszcze w grudniu, jednak decyzję odłożono do stycznia. Powodem jest trudna sytuacja fabryki Opla w belgijskiej Antwerpii - priorytetem dla Rady jest teraz przyszłość tego zakładu.

To "ogromny sukces"

W ocenie związkowców, w trudnej sytuacji GM porozumienie płacowe dla pracowników gliwickiej fabryki to "ogromny sukces".

W tym roku gliwicka fabryka została dotknięta kryzysem na rynku motoryzacyjnym, zmniejszając produkcję o ponad połowę. Od początku roku do końca września z linii produkcyjnych w zakładzie zjechało 66 tys. 955 aut wobec 151 tys. 779 w tym samym czasie zeszłego roku.

Impulsem prowadzącym do wzrostu ma być uruchomiona na początku listopada produkcja nowej astry IV. Niewykluczone, że gdy model będzie się dobrze sprzedawał, w fabryce przywrócona zostanie zaniechana ponad rok temu praca na trzy zmiany, co oznaczałoby wzrost zatrudnienia. Zakład zatrudnia obecnie ok. 2,5 tys. osób, ok. 500 mniej niż przed rokiem.

mon ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane