• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Opel nie na sprzedaż

Opel nie na sprzedaż
Foto: TVN24 Foto: Opel zostaję w rękach GM?

Amerykański koncern motoryzacyjny General Motors nie sprzeda niemieckiej spółki Opel - pisze w sobotę dziennik "Sueddeutsche Zeitung", powołując się na informacje z rady administracyjnej GM.

- Na posiedzeniu w najbliższy wtorek rada administracyjna opowie się za tym, by raczej zatrzymać niemiecką spółkę-córkę - informuje gazeta. - W ten sposób GM chce m.in. zapobiec wypływowi technologii przedsiębiorstwa do Rosji, gdzie w nadchodzących latach mógłby pojawić się nowy konkurent - dodaje "SZ".

GM obawia się, że w przyszłości jego rozwiązania mogłyby trafiać do rosyjskiej firmy GAZ, rywalizującej z Chevroletem na rosnącym rynku rosyjskim.

Kłopot dla Niemiec

Według dziennika, taka decyzja amerykańskiego koncernu byłaby kłopotliwa dla niemieckiego rządu, który zaangażował się w negocjacje dotyczące sprzedaży większości udziałów w Oplu przez GM.

Jako potencjalnego inwestora Berlin faworyzuje austriacko-kanadyjskie konsorcjum Magna oraz rosyjski bank państwowy Sbierbank. Kanclerz Angela Merkel pozytywnie oceniała rosyjski udział w ofercie Magny, wskazując na możliwość zyskania przez Opla ważnego rynku zbytu w Rosji. Z kolei General Motors preferował wcześniej jako inwestora belgijski fundusz RHJ International.

Dobra technologia

Według "Sueddeutsche Zeitung" amerykański koncern zamierza zatrzymać Opla także dlatego, że spółka ta dysponuje bardzo dobrą technologią produkcji samochodów małej i średniej klasy. GM chce je wykorzystywać w większym stopniu i rozważa poważne doinwestowanie Opla. - Mówi się o miliardzie dolarów - pisze niemiecki dziennik.

Dodaje, że przekonanie amerykańskiego koncernu o celowości zatrzymania Opla rośnie od chwili, gdy GM zadziwiająco szybko wyszła w zeszłym miesiącu z postępowania upadłościowego. Większościowym udziałowcem GM jest obecnie rząd amerykański.

nsz ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane