• rozwiń

OPEC umywa ręce

- OPEC nie może zrobić już nic więcej w kwestii cen ropy, ceny surowca już nie spadną - powiedział w Brukseli przewodniczący naftowego kartelu Chakib Khelil. Odbywa się tam spotkanie władz OPEC i UNii Europejskiej poświęcone sytuacji na naftowym rynku.

Przedstawiciele OPEC niezmiennie podkreślają, że na rynku jest wystarczająca podaż surowca, a o wzrost cen - poza słabym kursem dolara - obwiniają spekulantów.

- "Na rynku widzimy obecnie bardzo aktywne działania spekulantów, nie ma niedoboru podaży - powiedział Abdalla el-Badri, sekretarz generalny OPEC, podczas spotkania z przedstawicielami UE w Brukseli.

Innego zdania są przedstawiciele Unii Europejskiej, którzy nie są przekonani co do aktywności spekulantów i w dalszym ciągu wzywają OPEC do zniesienia lub podniesienia swoich limitów produkcji.

- Poza Arabią Saudyjską żaden kraj OPEC nie zamierza zwiększać produkcji, gdyż rynek jest nasycony ropą - dodał el-Badri.

Ceny ropy w dostawach na sierpień wzrosły we wtorek o 1,21 USD (lub 0,9 proc.) do 137,95 USD w handlu na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku. Kontrakt na ropę wyceniany był na 137,63 USD

Następne spotkanie OPEC zaplanowane jest na wrzesień.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane