• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

OPEC nie zmniejszy limitów wydobycia

OPEC nie zmniejszy limitów wydobycia
Foto: sxc.hu Foto: OPEC debatowało w Wiedniu

Ministrowie państw członkowskich Organizacji Państw Eksportujących Ropę (OPEC) zdecydowali się nie zmniejszać wydobycia surowca i utrzymać obowiązujące od grudnia ub.r. limity produkcyjne. Uczestnicy konferencji w Wiedniu ustalili również, że 11 spośród 12 państw OPEC przekracza obowiązujące limity wydobywcze o łącznie 800 tys. baryłek dziennie.

Oficjalny górny pułap dla całego OPEC wynosi niecałe 25 mln baryłek na dobę.

Apel o zmniejszenie

Minister energetyki Algierii podczas konferencji powiedział, że kartel zaapelował do swoich członków o respektowanie ustalonych limitów wydobycia ropy. Taka nieformalna prośba, może zdaniem analityków przynieść faktyczną redukcję wydobycia.

Niektórzy członkowie OPEC proponowali zmniejszenie dostaw o milion baryłek dziennie. Iran żądał nawet o 2 milionów.

Rosja chce koordynacji

Podczas konferencji rosyjski wicepremier Igor Sieczyn poinformował, że jego kraj zmniejszy eksport ropy. W pierwszych dwóch miesiącach roku Rosja zmniejszyła już wydobycie ropy o 2 procent.

Wicepremier nie ukrywał, ze Moskwie zależy na utrzymaniu wysokich cen ropy ze względu na wpływy budżetowe. Zaapelował o koordynację polityki wydobycia z krajami OPEC. Rosja uczestniczyła w wiedeńskim posiedzeniu w charakterze obserwatora.

Obawy kartelu

Nadzwyczajne spotkanie OPEC w Wiedniu zwołano ze względu na obawy przed malejącym popytem na ropę wobec kryzysu finansowego i recesji światowej gospodarki. Kolejnego przeglądu sytuacji na rynku naftowym OPEC dokona pod koniec maja.

ŁUD//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane