• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

OPEC chce nowej petrowaluty

Rafael Correa, prezydent Ekwadoru powiedział, że OPEC powinien sprzedawać ropę za mocną walutę. Wyraził tym nastroje reszty członków OPEC - czytamy w "Gazecie Prawnej".

- Sprzedając ropę za słabą walutę (dolary), przekazujemy rentę krajom rozwiniętym. Będziemy musieli eksportować więcej ropy, aby kupić tyle samo towarów i usług - oświadczył Correa.
Takie nastroje doprowadziły OPEC do powołania ministerialnego zespołu analizującego możliwości ustalania cen w walucie innej niż dolar.

Dwie strony dolara

Choć członkowie OPEC nie bez racji skarżą się na słabość dolara, próba zmiany może uderzyć w nich rykoszetem. Dla Iranu i Wenezueli presja na dolara może być formą odwetu na USA, natomiast gospodarka wielu innych członków OPEC może ucierpieć na odejściu od amerykańskiej waluty. Obawy saudyjskiego rządu związane z dolarem znalazły wyraz w wypowiedzi ministra spraw zagranicznych, księcia Saud al-Faisala, który przed szczytem ostrzegł ministrów OPEC, że zawarcie w końcowej deklaracji wzmianki o słabości dolara może spowodować jego załamanie.
- Sama wzmianka o tym, że OPEC analizuje sprawę dolara, będzie miała wpływ na sytuację - powiedział.

Ta wypowiedź odzwierciedla sposób myślenia polityków w krajach rozwiniętych, którzy niepokoją się postępującą słabością dolara, ale także możliwymi skutkami otwartego poruszania tej kwestii.

Arabia Saudyjska wielokrotnie potwierdzała, że zachowa mechanizm łączący riala z dolarem i to mimo presji na rewaluację, która pomogłaby powstrzymać wzrost inflacji. Na spotkaniu w Rijadzie przedstawiciele pozostałych krajów OPEC, wraz z Nigerią, dawali do zrozumienia, że myślą o dywersyfikacji rezerw przez odejście od dolara. Od kilku miesięcy także i Zjednoczone Emiraty Arabskie przewalutowują swe rezerwy.

Jose Pedro de Morais, minister finansów Angoli, ostrzegł: - Wobec głębokich powiązań gospodarki OPEC z dolarem, pochopne działanie może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane