• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

ONZ chce skończyć z dolarem

ONZ chce skończyć z dolarem
Foto: sxc.hu Foto: Ciemne chmury nad dolarem

Do tej pory postulaty zastąpienia dolara jakąś nową walutą zgłaszali co bardziej ekscentryczni ekonomiści lub egzotyczni politycy. Teraz przyłącza się do nich ONZ, według której jej państwa członkowskie powinny utworzyć światowy bank rezerwowy, który emitowałby nową walutę oraz kontrolowałby, czy poszczególne kraje utrzymują względem niej sztywny realny kurs swoich jednostek płatniczych.

- Międzynarodowy system walutowy wymaga gruntownej rewizji. Dolara, będącego obecnie główną walutą rezerwową, powinna w tej roli zastąpić nowa jednostka płatnicza - rekomenduje w swoim najnowszym oświadczeniu Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju.

Globalna rewolucja walutowa

Od chwili wybuchu kryzysu finansowego przedstawiciele największych krajów rozwijających się (tzw. BRIC - Brazylia, Rosja, Indie, Chiny) wielokrotnie sugerowali, że międzynarodowy system walutowy wymaga reformy. Także wielu ekonomistów zgadza się, że jest to konieczne, aby w przyszłości można było zapobiec powtórce takich zawirowań na rynkach finansowych i w gospodarce, z jakimi mamy obecnie do czynienia. ONZ jest jednak pierwszą ważną organizacją międzynarodową, która przyłączyła się do tych apeli.

O ile jednak sugestie państw BRIC ograniczają się przede wszystkim do tego, aby ważniejszą funkcję w nowym systemie walutowym przyznać Specjalnym Prawom Ciągnienia (tzw. SDR-om), czyli jednostce rozrachunkowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ONZ proponuje znacznie głębsze zmiany. Potrzebna jest inicjatywa podobna do systemu z Bretton Woods lub Europejskiego Systemu Walutowego - oznajmił współautor raportu Heiner Flassbeck.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane