• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Omijają prywatne banki. Inwestują w złoto, żywność i waluty

Omijają prywatne banki. Inwestują w złoto, żywność i waluty
Foto: TVN CNBC Foto: Siedziba państwowego rosyjskiego banku Sbierbank

Tylko nieliczni Rosjanie powierzają swoje pieniądze bankom i instytucjom finansowym. A jeżeli już, to wybierają państwowy Sbierbank i omijają prywatne banki. Uważają, że przed skutkami kryzysu lepiej zabezpieczy ich kupno walut, żywności czy inwestycje w złoto.

Z danych WCIOM, rosyjskiego centrum badania opinii społecznej, wynika, że Rosjanie, którzy decydują się na oszczędzanie, wybierają głównie lokaty oszczędnościowe w państwowym Sbierbanku - największym banku w tym kraju. W 2011 roku bankom komercyjnym zaufało tylko 4 proc. Rosjan, zaś funduszom inwestycyjnym - zaledwie 2 proc. ankietowanych.

Do powierzania swoich pieniędzy bankom Rosjan nie skłania nawet niepewna sytuacja na światowych rynkach finansowych i turbulencje w strefie euro, przed którymi - jak pokazał 2008 rok - Rosja nie jest bezpieczna.

Nie ma co ratować

Z kolei jak wynika z badań niezależnego rosyjskiego ośrodka analitycznego Romir, dwie trzecie Rosjan nie robi nic, by zabezpieczyć się przed nadejściem kolejnej fali kryzysu. W badaniu wzięła udział reprezentacyjna grupa 1,5 tys. osób w wieku od 18 do 60 lat, z miast i wsi wszystkich rosyjskich okręgów federalnych. Połowa z tych, którzy nie zabezpieczają się przed kryzysem, przyznaje się, że po prostu nie ma czego przed nim ratować, bo nie ma zbyt wielu środków finansowych do stracenia.

Przygotowują się na kryzys

Są także i tacy, którzy uważają, że jest jeszcze za wcześnie, by chronić się przed kryzysem. Jednak 23 proc. Rosjan przygotowuje się na gorsze czasy. Dane firmy Romir wskazują, że najczęściej kupują oni walutę, robią zapasy żywnościowe i inwestują w zakup towarów wartościowych. Ten ostatni sposób zabezpieczenia wybierają osoby w wieku 23-35 lat. Walutę najczęściej kupują osoby deklarujące wysoki poziom dochodów, zamieszkujące północno-zachodni region Rosji i Ural. Z kolei artykuły żywnościowe gromadzą mieszkańcy wsi oraz Syberii.

Inwestują w złoto

Tymczasem - zdaniem ekspertów - w ciągu ostatnich lat najwyższe zyski w Rosji można było osiągnąć inwestując w złoto. - W ciągu ostatnich dwóch lat inwestowanie w złoto zyskało na popularności. Najbardziej rozpowszechniona forma lokowania pieniędzy w Rosji to tzw. unallocated account - powiedział Piotr Klujew, ekspert departamentu oceny moskiewskiego 2K Audit-Business Consulting/Morison International.

70 procentowy wzrost

Unallocated account to konto w banku, na którym złoto nie jest przechowywane w postaci fizycznej. Klient dysponuje jedynie zapisem księgowym, nadającym mu prawo własności do określonej ilości tego metalu. - Zaletą takiej inwestycji jest brak kosztów transportu, przechowywania i ubezpieczenia - dodaje Piotr Klujew. Espert podkreśla, że w 2011 roku rosyjskie inwestycje w tym segmencie wzrosły o 70 proc. W tym roku także spodziewany jest wzrost o kolejne 20-25 proc.

Fundusze inwestycyjne

Zdaniem eksperta popularność w Rosji będą zdobywać także fundusze inwestycyjne oferujące lokaty w złoto. Pierwszy taki fundusz działający przy banku pojawił się kilka lat temu w Banku Moskwa. Następnie podobną działalność rozpoczęły państwowy Sbierbank i Raiffeisen Bank. Z kolei w tym roku fundusze inwestycyjne umożliwiające wkłady w złoto otworzyły m.in. banki Uralsib i Gazprombank. - Główną zaletą tych instytucji w porównaniu z ofertą bankową jest to, że nie ma różnicy między ceną kupna złota i ceną jego sprzedaży w ciągu tego samego dnia - wyjaśnił Klujew.

Piramidy w finansowe w Rosji

Są jednak i tacy, którzy zaufali i dalej ufają finansowym piramidom. Przykładem tego jest projekt Siergieja Mawrodiego, najbardziej znanego oszusta finansowego w Rosji, który znów naciągnął Rosjan na inwestycję w taką piramidę. Jego projekt MMM-2011, w który mogło wejść około 36 mln osób w czerwcu tego roku ogłosił niewypłacalność. Zaraz potem przedsiębiorca ogłosił kolejną edycję projektu MMM-2012. Na stronie internetowej mmmavrodi.ru przedsiębiorca zamieścił wideo komentarz, w którym zapewnia, że tym razem jego nowy projekt na pewno pomoże zarobić.

Pierwsza piramida finansowa w wykonaniu tego aferzysty powstała w latach 90. Po krachu swojego przedsięwzięcia oszust finansowy spędził w więzieniu prawie 5 lat. Według różnych wyliczeń oszukanych wtedy zostało od 5 do 15 mln osób.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane