• rozwiń
  • WIG20 2107.40 -0.03%
  • WIG30 2412.74 +0.11%
  • WIG 56206.31 +0.16%
  • sWIG80 11586.41 -0.05%
  • mWIG40 3767.44 +0.30%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:43

Dostosuj

Olejniczak: nie obniżajmy podatków

Zdaniem SLD, podatki w Polsce są na odpowiednim poziomie i nie ma potrzeby ich zmieniać - na kilka godzin przed debatą Aleksandra Kwaśniewskiego z Jarosławem Kaczyńskim oświadczył lider Lewicy i Demokratów Wojciech Olejniczak.

- Bądźmy uczciwi w tym wszystkim, jeżeli chcemy wejść do strefy euro, wprowadzić te programy, o których mówią niemalże wszystkie partie polityczne, to muszą być na to pieniądze w budżecie - stwierdził Olejniczak w radiu TOK FM.

Szef SLD opowiedział się za pozostawieniem podatków na obecnym poziomie, aby "skuteczniej walczyć z ubóstwem, przeznaczyć pieniądze z budżetu na dożywianie dzieci, programy edukacyjne, dofinansowanie wychowywania dzieci i objęcie nim również dzieci wiejskich".

- Dzisiaj mamy system podatkowy, jeśli chodzi o przedsiębiorców ustabilizowany, to samo, jeśli chodzi o VAT i to samo, jeśli chodzi o PIT. Chcemy, żeby na tym poziomie, obecnie obowiązującym, podatki obowiązywały - podkreślił.

Lewica a liberalizm gospodarczy
Jak do tej pory i Prawo i Sprawiedliwość, i Platforma Obywatelska mniej lub bardziej odważnie chciały obniżać podatki. Obecny rząd zaproponował, by od 2009 roku obowiązywała dwustopniowa skala podatkowa ze stawkami 18 i 32 proc (obecnie 19, 30 i 40 proc.), a PO chciała nawet jednolitej, liniowej, 15-procentowej stawki PIT i CIT. Dwie główne partie opowiadały się też za obniżeniem kosztów pracy. Od lipca 2007 roku obniżono o trzy pkt. proc. składkę rentową po stronie pracowników, a od 2008 roku składka zostanie obniżona o kolejne cztery pkt. proc. - po dwa pkt. proc. po stronie pracodawców i pracowników.

Olejniczak przypomniał, że kiedy decydowała się sprawa obniżki składki emerytalno-rentowej, SLD w imieniu LiD powiedział "nie" dla takiej zmiany".
- Powiedzieliśmy, że w budżecie trzeba zachować te 20 mld zł i przekazać je na poprawę sytuacji w służbie zdrowia i w polskiej szkole - mówił Olejniczak.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane