• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Okęcie: Terminal 2 nadal zamknięty

Okęcie: Terminal 2 nadal zamknięty
Foto: TVN24 Foto: Drugi terminal nadal zamknięty

Drugi terminal na warszawskim Okęciu jest nadal zamknięty, choć w piątek właśnie mija ostateczny termin zakończenia prac. Rzecznik Okęcia zapowiada, że pechowa inwestycja będzie gotowa do 28 marca.

Data ostatecznego przekazania do eksploatacji - jedna z wielu zresztą - ma wyłącznie symboliczne znaczenie. Państwowe Porty Lotnicze zerwały już bowiem umowę z dotychczasowym wykonawcą. Zadanie kontynuuje już nowa firma.

Rzecznik Portu zapewnia, że pechowy terminal będzie gotowy do 28 marca. - To niewątpliwie było konieczne - powiedział TVN24 Artur Burak, rzecznik Portów Lotniczych.

W połowie października PPL odstąpiło od umowy z konsorcjum Ferrovial-Budimex-Estudio Lamela na budowę Terminalu 2. - Ostatecznym powodem był brak akceptacji przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej dla rozwiązań proponowanych przez konsorcjum - wyjaśnił Burak.

Brak zgody straży uniemożliwia uzyskanie wymaganego przez prawo pozwolenia na użytkowanie i uruchomienie hali odlotów.

Straż się czepia?...

Ze swojej strony konsorcjum budowlane podkreśliło w komunikacie, że "podejmie wszelkie niezbędne kroki prawne, w celu obrony własnych praw, jak również zachowania dobrego imienia jego członków, którzy wielokrotnie udowodnili, że są w stanie realizować z sukcesem różne projekty, znacznie przewyższające budowę Terminalu 2 zarówno pod względem zakresu, jak i złożoności technicznej".

"Budowa Terminalu 2 wraz z pirsem północnym Portu Lotniczego w Warszawie (II etap) została zrealizowana i zakończona przez konsorcjum w terminie i zgodnie z projektem wykonanym przez znanych międzynarodowych oraz krajowych projektantów. Projekt ten został zatwierdzony zarówno przez PPL, jak również przez niezależnego weryfikatora, firmę Epstein" - czytamy w komunikacie.

Zdaniem konsorcjum Ferrovial-Budimex-Estudio Lamela, przyczyny utrudniające otwarcie Terminalu 2 są "całkowicie niezależne od konsorcjum". Nie zgadza się ono z decyzją Państwowej Straży Pożarnej, uniemożliwiającą eksploatację Dźwiękowego Systemu Ostrzegawczego (DSO). To ona - jak wyjaśnia w komunikacie konsorcjum - uniemożliwia uruchomienie hali odlotów Terminalu 2.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane